Fotovoltaika s tepelným čerpadlem zvýší úsporu energie

Nad propojením technologií tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny se vyplatí přemýšlet.

Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny přináší ještě vyšší energetické úspory. Dotační program navíc slibuje uhrazení až poloviny nákladů. Fotovoltaická elektrárna však musí být pro provoz tepelného čerpadla uzpůsobena.

Malá fotovoltaická elektrárna může pokrýt i 50 % roční spotřeby energie v domácnosti. Pokud se ale navíc k domácí fotovoltaice připojí i tepelné čerpadlo, celková úspora energie bude ještě vyšší.

Z 1 kWh elektrické energie „zdarma“ vyrobené solárními panely totiž domácnost díky tepelnému čerpadlu získá třeba i 5 kWh tepla. Díky dotacím Nová zelená úsporám je navíc možné na obě klíčové části – tepelné čerpadlo i fotovotaiku – získat dotaci ve výši až 50 % uznatelných nákladů.

Tepelné čerpadlo a fotovoltaika mohou dobře spolupracovat

Propojením tepelného čerpadla s fotovoltaikou domácnost získává větší množství energie. V letních měsících, kdy je solární energie dostatek, se může tepelné čerpadlo snadno postarat také o energeticky efektivní chlazení interiéru.

„Tepelné čerpadlo používané k vytápění má největší spotřebu elektřiny v zimě, kdy je ale produkce energie z fotovoltaického systému nejnižší. Zpravidla se proto kombinace s fotovoltaikou využívá hlavně u tepelných čerpadel určených pro ohřev vody nebo klimatizaci,“ uvádí Karel Murtinger, energetický poradce ze společnosti Ekowatt.

Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky si klade vyšší nároky na návrh celého systému. „Domácí solární elektrárna musí být k provozu tepelného čerpadla přizpůsobena. Jde hlavně o dobré dimenzování výkonu elektrárny a klíčového komponentu – střídače, který mění stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na střídavý,“ vysvětluje Michal Meškán ze společnosti E.ON Energie. Střídač totiž musí snést velkou zátěž způsobenou starty motoru kompresoru v tepelném čerpadle.

Z dotačního programu lze získat až 5 milionů

Na překážku už nemusí být ani cena obou technologií. „Domácnosti mohou na nákup zařízení využít dotační program Nová zelená úsporám. Nová zelená úsporám pomáhá s energeticky úspornými rekonstrukcemi rodinných a bytových domů, výměnou nevyhovujících zdrojů vytápění a podporou obnovitelných zdrojů energie,“ popisuje Michal Doležel z projektu E.ON Rádce.

Pokud jde o fotovoltaiku, E.ON dokáže žadatelům pomoci s komplexním vyřízením dotace i instalace fotovoltaických systémů. „Na www.fotovoltaikabezstarosti.cz stačí vyplnit jednoduchý, nezávazný formulář, na jehož základě se se zájemcem o fotovoltaiku spojíme, abychom dořešili detaily. Následně zajistíme vše potřebné pro získání dotace, od ověření, zda uchazeč splňuje podmínky dotačního programu, přes veškeré podklady až po podání žádosti a odbornou instalaci fotovoltaického systému,“ doplňuje Michal Meškán.

Dotační program se zaměřuje především na energetické úspory a obnovitelné zdroje. Kromě snížení energetické náročnosti u stávajících budov lze finanční příspěvek získat i na výstavbu nového nízkoenergetického nebo pasivního domu.

„Dotační program Nová zelená úsporám funguje v České republice od roku 2015. Jeho velkou výhodou je celoroční možnost podání žádosti. Finanční příspěvek se v některých případech vyšplhá až na 5 milionů korun,“ dodává Doležel. Dotační program Nová zelená úsporám poběží až do roku 2021 a předpokládá se jeho prodloužení i do následujících let.

2 komentáře: „Fotovoltaika s tepelným čerpadlem zvýší úsporu energie

 • 25. 9. 2017 (15.45)
  Trvalý odkaz

  právě se zajímám jak vyřešit efektivně vytápění rodinného domku kde zatím topím dřevo a uhlí .Jsem výrobcem el.energie v MVE v Žirovnici a zákazníkem EONu na několika odběr.místech.Láká mě jak tepelné čerpadlo tak fotovoltaika
  které jsem do současnosti nevěřil.Do jisé míry mě také láká získat ze společných daní nějakou dotaci.Prosím o kontakt a odbornou radu jak dále pokračovat.
  Děkuji

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *