Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
5. 8. 2007 v rubrice Solární energie

Obec Jaroslavice na Znojemsku si vybrala skupina Energy 21 pro výstavbu nové solární elektrárny. Území jižní Moravy je z geografického, ale i geopolitického hlediska ideální. Předpokládaný výkon solární elektrárny je 0,9 MW. Solární panely budou instalovány na pozemku o rozloze necelých 2 ha. Také u tohoto projektu počítá Energy 21 s maximálním využitím půdy, a proto bude na celé ploše pozemku vysázena tráva s možností pastvy dobytka. Investiční náklady činí 90 milionů korun, připojení elektrárny do sítě (pokud ČEZ nebude dělat obvyklé zbytečné byrokratické průtahy) se očekává 1. září 2007. Celkem je na ploše solární elektrárny umístěno 15 000 kusů fotovoltaických panelů.
Solární elektrárna

Solární elektrárna budovaná v tomto rozsahu a za využití nejmodernějších technologií představuje pro obec a region vysoce prestižní záležitost. Obec i region se podporou projektu přihlásí k celosvětově sdíleným hodnotám ochrany životního prostředí a navíc umocní pozitivní obraz o obci z pohledu okolí, vzhledem k blízkosti státních hranic s Rakouskem i v zahraničí. Elektrárna využívající sluneční záření se stává významným architektonickým doplňkem krajiny a přispěje také k podpoře turistického ruchu v oblasti, zejména vzhledem k velkému vzdělávacímu potenciálu celé investice.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz