Od termálního mapování budov k monitoringu škůdců

Bristolská společnost Mitie je dobrým příkladem toho, jak dynamicky reagovat na měnící se poptávku. Původně stavebně-konzultační a údržbářská firma se dokázala pohotově přeorientovat z původního poradenství v oblasti energetické bilance a efektivní izolace budov na monitoring škůdců.

„Energetická bilance budov? Stále žádaná, ale lidé v Británii se teď více zajímají o své zvířecí spolubydlící. Netopýry, sovy nebo vlaštovky.“ Zdroj: Mitie
„Energetická bilance budov? Stále žádaná, ale lidé v Británii se teď více zajímají o své zvířecí spolubydlící. Netopýry, sovy nebo vlaštovky.“ Zdroj: Mitie

Není tedy pravdou, že by celá Mitie zanechala „energetického hodnocení budov“ nebo jejich úklidů, ale významnou část svých aktivit převedla na údajně progresivnější směr. Využívá přitom té samé technologie: létajících dronů, vybavených termálními čidly.

Snímky tepelného pozadí budov totiž mohou stejně tak dobře odhalovat netěsnosti ve vnější obálce budovy, jako přítomnost nejrůznějších živočišných škůdců. Ne vždy jsou ve hře „škůdci“, ale často se jedná o zvířata, která se s domy a městským prostředím naučila sžít.

Typickou ukázkou toho, co dnes lidé z Mitie s drony dělají, je například tepelný průzkum vnějšího obložení budov. Prostory pod izolačními deskami totiž nabízejí v městském prostředí úkryt netopýrům.

Kolik se jich tam nachází? Využívá tuto skrýš jeden nebo dva exempláře, nebo se tu nachází celá kolonie? Dron od Mitie, pojmenovaný Inspire 1, to s přehledem zjistí, aniž by bylo zapotřebí ohrožená a chráněná zvířata v jejich novém domově rušit.

Mitie na stejném principu dokáže monitorovat pohyb nevítaných hlodavců v suterénu nebo půdních prostorách, nebo zjistit, zda se vám na zahradě neusadil jezevec či kolik srnek zabloudilo do městského parku. Ve Velké Británii si totiž zvířat, které zabloudí do měst (nebo se zde usadí) velmi považují.

I když mezi původní praxi firmy patřilo spíš termálních úniků z budov, nebo hodnocení bezpečnosti skládek (například jaká je v haldách odpadů aktuální teplota), o nový segment, tedy zjišťování stavu a početnosti „škůdců“ je zájem zdaleka největší.

„S dronem se můžete snadno dostat do míst, které by ze země nebyly viditelné,“ říká Gareth Davies. „Můžete pozorovat, aniž byste nějak negativně zasáhli do života svých zvířecích spolubydlících. Britové mají velmi kladný vztah k přírodě, a zajímají se o to, jak vypadá liška, která jim vybírá popelnici před domem, stejně jako kolik vlaštovek se jim usadilo pod střešní římsou.“

fmj.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *