IQ Home – inteligentní automatizace domů a bytů od společnosti Alimex

Společnost Alimex, kterou lze považovat za českého experta v oblasti zabezpečovacích zařízení, vyvinula své inteligentní řízení domácností. Produkt IQ HOME je optimálním řešením na míru pro všechny příznivce moderních technologií a centralizovaných ovládacích zařízení propojených s multimediálními nosiči.

IQ HOME je pro své vlastnosti předurčený jako účinný nástroj pro řešení ekonomiky bydlení.
IQ HOME je pro své vlastnosti předurčený jako účinný nástroj pro řešení ekonomiky bydlení.

IQ HOME je pro své vlastnosti předurčený jako účinný nástroj pro řešení ekonomiky bydlení, špičkového zabezpečení objektu a v neposlední řadě přispívá k výraznému zlepšení komfortu a kvality bydlení.

Produkt nabízí optimální řešení ve třech základních oblastech správy objektu – v úspoře, zabezpečení a komfortu.

Úspora

IQ HOME je pro své vlastnosti předurčený jako účinný nástroj pro řešení ekonomiky bydlení. Důvodem je možnost velmi účinné regulace topení a klimatizace, ale nezanedbatelné jsou i úspory vyplývající z možnosti analýzy dlouhodobého monitorování spotřeby všech energií.

Technologie IQ HOME disponuje propracovaným systémem měření a regulace. V závislosti na naměřených hodnotách velmi účinně reguluje teplotu v jednotlivých místnostech domu. Kromě standardních funkcí pro ruční či automatické změny teplot ve dne a v noci, nebo dle časových kalendářů, systém umožňuje reagovat i na další podněty.

Systém IQ HOME se kompletně postará o vaše bezpečné a šetrné bydlení, foto: IQ HOME
Systém IQ HOME se kompletně postará o vaše bezpečné a šetrné bydlení, foto: IQ HOME

Například otevření okna v zimních měsících způsobí, že se v dané místnosti vypne vytápění na nastavenou teplotu a prostor začne být temperován pouze na teplotu bránící zamrznutí vody.

Při zastřežení domu sníží systém v domě (nebo ve vybraných místnostech) teplotu na předem nastavenou mez. Návrat teploty na původní hodnotu může být proveden při odstřežení nebo v požadovanou hodinu dle zvoleného časového kalendáře.

IQ HOME se stará i o vodní hospodářství domu a závlahu přilehlých pozemků. Je proto možné kontrolovat a programově řídit stav vody v jednotlivých vodních zdrojích. Z uživatelského rozhraní je rovněž možné definovat, kdy, jak dlouho a z jakých vodních zdrojů se bude provádět závlaha přilehlých pozemků.

IQ HOME se místo vás postará také o přilehlé pozemky, foto: IQ HOME
IQ HOME se místo vás postará také o přilehlé pozemky, foto: IQ HOME

Propracovaná regulace IQ HOME umožňuje například regulaci množství zálivky podle zvoleného kalendáře v závislosti na ročním období, blokovat pravidelnou zálivku při dešti, nebo regulovat zálivku podle rychlosti větru, aby nedošlo k postříkání zdí či chodníků při překročení nastavené rychlosti větru.

IQ HOME umožňuje plně programovatelné ovládání světel. Světelné okruhy lze libovolně kombinovat a pro zvýšení úspory energie ovládat od různých podnětů. Nezanedbatelná je i možnost naprogramovat světelné efekty pro simulaci přítomnosti v domě.

Velkou úsporu přináší také naprogramování stand by režimu. IQ HOME umožňuje po zastřežení objektu provést na základě naprogramování dočasné vypnutí („usnutí“) vybraných elektrických okruhů.

Po odstřežení zabezpečovacího systému jsou vypnuté elektrické okruhy opět zprovozněny. Systém takto umožňuje značné úspory elektrické energie a rovněž chrání majetek (například pokud uživatel zapomene vypnout žehličku).

Součástí IQ HOME je monitorování odběru energií (elektřina v denním i nočním tarifu, plyn, topení, studená a teplá voda). Všechny uvedené druhy energie je možné statisticky vyhodnocovat a následně volit opatření zaměřená na úspory energií.

Bezpečí

Technologie elektronického zabezpečovacího systému umožňuje ochránit před vniknutím veškeré prostory vybavené detektory. Narušení objektu je indikováno opticky a akusticky LCD dotykovým panelem a podle naprogramování je přenášeno na PCO, mobilní telefony apod.

Systém je libovolně nastavitelný, což umožňuje využít pohybové detektory i k ovládání světel v interiéru a exteriéru. Technologie elektronického zabezpečovacího systému je ovládána standardními ovládacími prvky IQ HOME (LCD dotykový panel, elektronické klíčenky s plovoucím kódem, identifikační karty, internet, mobilní telefon).

Všechny poplachové události a informace o změnách stavu systému jsou zaznamenány do paměti a po autorizaci dostupné na LCD panelu nebo přes internet.

Detektory umístěné v domě dokáží zachytit nejen pohyb nežádoucích osob, nýbrž i požár, a včas tak varovat osoby v domě, případně vyslat varovný signál například do mobilního telefonu.

IQ HOME umožňuje pomocí základních identifikačních prvků (elektronické klíčenky, identifikační karty, LCD dotykový panel) selektivně vstupovat do vyhrazených částí domu a přilehlých pozemků.

Pomocí elektronických médií lze snadno ovládat přístupové brány a branky na hranicích pozemku, vrata do garáží, vchodové dveře do domu a další technologie dle potřeby uživatele. Všechny aktivity jednotlivých uživatelů (oprávněné i neoprávněné) jsou systémem zaznamenány a po autorizaci dostupné na LCD panelu nebo přes internet.

Videovrátný umožňuje přes LCD dotykový panel audio a video komunikaci s návštěvou s možností aktivace elektronicky ovládaných zařízení pro zajištění vstupu do domu či vjezdu na pozemek.

Pomocí tlačítka na LCD dotykovém panelu nebo dálkovým ovladačem je možné aktivovat komunikační kanál pro tísňové volání. Dle nakonfigurování systému je možné nastavit poplach jako tichý nebo hlasitý, s aktivací připojených akustických zařízení.

Pomocí tlačítka na LCD dotykovém panelu nebo dálkovým ovladačem je možné aktivovat komunikační kanál pro přivolání zdravotní pomoci.

IQ HOME může na LCD panelu zobrazit on-line náhled až na 4 IP kamery. Umístění kamer je omezeno pouze přítomností datové sítě a možnostmi jejich napájení.

Komfort

Implementací IQ HOME získá uživatel komfortní systém poskytující služby v mnoha oblastech správy domova.

Jedná se o zmíněné možnosti regulace teplotního režimu domu, řízení a ovládání světelných scén objektu, dálkovou regulaci a programování závlahy, elektronický přístupový systém a funkci elektronického vrátného, zabezpečovací a protipožární systém, tísňové volání nebo aktivaci komunikačního kanálu pro přivolání zdravotní pomoci.

IQ HOME, foto: IQ HOME
IQ HOME, foto: IQ HOME

IQ-HOME je zcela otevřený dalším technologiím, které se uživatel rozhodne v budoucnu aplikovat. Jde například o solární panely, tepelné čerpadlo, ovládání žaluzií, řídící systém vytápění bazénu apod.

IQ HOME poskytuje širokou škálu komunikačních možností od komunikace přes klávesnici (LCD dotykový panel) až po dnes moderní komunikaci přes internet nebo smart telefony. K základním komunikačním prostředkům patří již uvedené ovládání přes grafický LCD dotykový panel, elektronické klíčenky (ovládání předprogramovaných funkcí pomocí tlačítek) a GSM komunikátor (komunikace s PCO a dalšími prostředky přes GSM síť).

Pokud je dům připojen k internetu, pak je možné využívat multimediální služby (například internetové rádio) a po autorizaci s IQ HOME plnohodnotně komunikovat přes WEB rozhraní.

3 komentáře: „IQ Home – inteligentní automatizace domů a bytů od společnosti Alimex

 • 4. 2. 2012 (19.10)
  Trvalý odkaz

  Jednoduše.. jedná se o reklamní článek, který není prvotně zaměřený „eko“ směrem, ale pouze toho zde využívá. Neboť produkt, respektive produkty oné firmy řeší ekologii až druhotně, prvotně jde o bezbečí a komfort, když už je to tedy v článku tak pojmenováno.. a pravděpodobně ještě tedy o jistý společenský status, řekněme.. Nic ve zlém, naopak.. mám rád takové hračičky, i kdyby „problémy“ neřešily tak dobře, jako zde jistě řeší. Každopádně, fotografie se odvíjí od tohoto, což je trochu nešvar nezamyšlení se tvůrce článku, ať už byl z redakce, nebo hůře(pro něj), nějaký PR, co redakci článek zaslal. Každopádně, produkty hezké a určené té sortě lidí, co se právě takové domy líbí, tudíž ano, takové domy se některým lidem skutečně líbí.. mně vcelku taky, oproti jiným.. i když osobně tedy preferuji odlišný, až skoro opačný.

  Reagovat
 • 4. 2. 2012 (13.17)
  Trvalý odkaz

  Kam se ty solární panely instalují? Když sklon střechy není panelům nakloněn.

  Reagovat
 • 3. 2. 2012 (20.05)
  Trvalý odkaz

  Nechci někoho urazit, ale čistě jen abych pochopil smysl těch fotek. Je někdo komu se ty betonové monolitické kostky líbí? Nechci tím nějak znehodnocovat produkt IQ HOME, ale nechápu souvislosti mezi IQ HOME a těmi fotkami. Osobně mi to připomíná samoobsluhy postavené v akci Z v 80 letech.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *