Odpad z produkce biopaliv? Krmivo pro drůbež!

Proteiny vytěžené z organické hmoty po procesu fermentace by se mohly stát novým výživovým doplňkem pro drůbežárny a farmy. Podstatné je, že při jejich výrobě se pracuje v podstatě s odpadním materiálem. A také skutečnost, že tyto proteiny mohou nahradit výživové substráty ze sóji, jejíž produkce není právě ekologická.

„Dříve odpad dobrý jen na hnojení, v budoucnu možná vynikající doplněk krmiva pro drůbež. Zdroj: Wikimedia Commons/Matěj Baťha“
„Dříve odpad dobrý jen na hnojení, v budoucnu možná vynikající doplněk krmiva pro drůbež. Zdroj: Wikimedia Commons/Matěj Baťha“

Za objevem principiálně jednoduché technologie, která zhodnocuje zemědělské odpady po výrobě biolihu, stojí britská Trentova univerzita v Nottinghamu a společnost AB Agri. Tyto dvě organizace, s nemalou podporou Rady pro fyzikální a inženýrské výzkumné projekty (ESPRC), odhalily letos v listopadu světu novou metodiku, díky níž je možné oddělit ze zpracované biomasy na vlákninu bohatých cereálií kvasinkový bílkovinný koncentrát (YPC). Výzkumníci následně doložili, že substrát YPC může být snadno stráven drůbeží.

„Produkce biolihu dnes představuje trh s přibližně šedesáti miliardami litrů paliva,“ připomíná vedoucí projektu, doktor Burton. „Ale tenhle výzkum dokazuje, že dosud byla celá ta masivní výroba jen polovinou celého příběhu. Podstatná je právě ta přidaná hodnota, kdy se z víceméně nevyužitelného odpadu může stát něco podobně hodnotného. YPC je substrátem, který obsahuje kromě proteinů i vitamíny a mikro-živiny. Využití v zemědělských chovech je tedy nasnadě.“

Za primární zdroj vhodného materiálu pro „recyklaci bílkovin“ je ve Velké Británii prozatím považován odpad z palíren whisky a podobných destilačních zařízení. Pokud by se podařilo metodiku aplikovat do praxe, mohlo by jen z tohoto zdroje proudit do zemědělství (především masného chovu drůbeže) a rybářské produkce okolo tří milionů tun výživového substrátu.

Není to sice dost, aby to každý den zasytilo všech 800 milionů britských slepic, ale mohlo by to výrazně změnit obraz biopaliv ve společnosti. Dosud se na ně totiž pohlíželo jako na hlavního konkurenta zemědělské produkce potravin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *