Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
20.
Srp

Zajímavou videoreportáž přináší server Aktuálně.cz. Maďarská vláda si chce postavit jako nové sídlo ekologickou budovu za půl miliardy eur. To je však obrovská suma, natož pro skomírající maďarskou ekonomiku. Autorem návrhu je japonský architekt Kengo Kum spolu s Maďarem Péterem Janeschem.16.
Srp

Tenkovrstvé solární článkyTenkovrstvé fotovoltaické (neboli solární) články dnes představují celosvětově průmyslové odvětví, ve kterém se točí zhruba miliarda dolarů. Někteří analytici (například společnost NanoMarkets LC) předpovídají, že do roku 2015 vzroste toto číslo na více než sedm miliard dolarů.
Výhodou tenkovrstvých solárních článků je skutečnost, že jsou velmi ohebné a snadno tvarovatelné, lze je tedy vložit či nanést prakticky na cokoliv. Navíc jsou velmi levné na výrobu a překvapivě účinné i bez přímého slunečního záření. Protože výrobci předpokládají zvýšení poptávky, už teď se navyšují výrobní kapacity, například se jedná o firmy First Solar, Fuji Electric, Nanosolar, Sanyo, Uni-Solar či G24i. Budují továrny, které budou mít výrobní kapacitu přes 100 MW.

Solární myš

Tenkovrstvé solární články lze velmi snadno aplikovat na zdi, fasády, střechy, nebo je jednoduše zamontovat do nejrůznějších zařízení. Výzkumníci na nizozemské Delftské technologické univerzitě nedávno například představili počítačovou myš, která získává energii právě za pomoci tenkých solárních článků. Dokáže se plně dobít za 1,5 hodiny přímého slunečního svitu. Solární myš je prvním zástupcem budoucích zařízení, která mají být všechna závislá na energii slunce a naopak se mají zbavit závislosti na bateriích.
V souvislosti s technologií tenkovrstvých solárních článků stojí za zmínku také americká společnost HelioVolt. Začínající firma získala nedávno od investorů úctyhodných 77 milionů dolarů na další výzkum a rozvoj. I to značí, kolik nadějí je do technologie vkládáno.15.
Srp

Inteliglass - chytrá oknaKvalitní okna výrazně snižují náklady na vytápění, zejména ta dvojitá. Na Polytechnické univerzitě v Madridu (UPM) vyvíjejí okna, ve kterých navíc proudí voda. Namísto vnitřku místností se tedy horké slunce opírá do proudící vody – projekt je nazýván Inteliglass. Jeho využití se očekává zejména na kancelářských budovách, kde je sklo stále časteji využívaným materiálem. S Inteliglass dokáže budova ušetřit až 70% nákladů na klimatizaci.14.
Srp

Solární článkyServer Extrabydleni.cz přináší zajímavé informace týkající se dotací na solární panely.

„Snahu o zelenou elektřinu letos nově projevila i některá česká města zavedením tzv. komunálních dotací. Ty mohou občané Plzně získat jako příspěvek od magistrátu ve výši 20 Kč na instalovaný wattpeak (Wp), maximálně však 200 000 Kč pro systém o výkonu do 5kWp. … Druhým městem s komunálními dotacemi na fotovoltaiku se stala Praha. Do fondu, ze kterého by se měly vyplácet příspěvky, magistrát letos vložil osm milionů korun.“

V Čechách jsou Plzeň a Praha prozatím jediná dvě města, která svým občanům poskytují dotace na alternativní zdroje energie, jmenovitě solární články.13.
Srp

Energie z davuVědci z MIT navrhli elektrárnu, kde elektřinu generují… lidé. Ale nepředstavujte si Matrix, kde lidé fungují jako baterie. Studenti oboru Architektura a plánování James Graham a Thaddeus Jusczyk našli způsob, jak získávat energii z pohybu lidí.

V supermarketech každý den lidé nachodí desítky, možná stovky kilometrů a energie „dupání“ zůstává zcela nevyužita. Tzv. „Davová farma“ by získávala energii právě z chození nebo skákání lidí v městském prostředí tím, že by přeměňovala jejich mechanickou energii v energii elektrickou. Pod podlahou by byly instalovány bloky, které by při pohybu lidí nad nimi generovaly energii.

Nejde ovšem zařízení, které by se uchytilo v domácnostech. Tato piezo-elektrická zařízení by posloužila především na frekventovaných prostranstvích jako jsou nádraží nebo supermarkety. Jediný lidský krok vygeneruje energii potřebnou pro rozsvícení dvou 60W žárovek na 1 sekundu. Desetitisíce takových kroků už by dokázaly minimálně zásobovat energií například osvětlení v dané lokalitě.10.
Srp

Společnost Apple uvedla na trh nové modely svých počítačů iMac. Kromě toho, že každého na první pohled zaujmou svým designem, jsou také výkonnější a především ekologičtější. Hliníkový rám i skleněnou obrazovku lze velmi snadno recyklovat. Jsou také úspornější, spotřebovávají méně elektrické energie. Více o Apple Mac

Apple iMac09.
Srp

V Londýně právě vyrůstá nová obytná budova o 42 patrech, jejímž unikátem budou větrné turbíny integrované přímo ve střeše.

Větrné turbíny

Tři turbíny, každá s průměrem devíti metrů, budou poskytovat energii pro vnější i vnitřní osvětlení budovy.

Praktické využití energie větru07.
Srp

Ekologické PCOsobní počítače dnes patří k vybavení každé domácnosti. Zároveň se ale stávají čím dál tím náročnějšími žrouty energie, i přes nástup úsporných LCD panelů. Zonbu je zajímavou alternativou. Je to malé, lehké a energeticky jen velmi málo náročné PC. Spotřebovává pouhou třetinu toho co typická . Je vybaveno procesorem 1,2 GHz, 512 MB RAM a operačním systémem Linux. Jeho cena je pouhých 99 dolarů, tedy asi 2100 Kč. Háček je v tom, že zároveň s ním si musíte pořídit dvoulet předplatné dalších internetových služeb. Ekologické PC konečně realitou?

Zonbu PC
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz