Francie proplácí zaměstnancům cestu do práce na kole
Francouzská vláda se stala hlavním podporovatelem pilotního projektu, který má zlepšit zdravotní stav obyvatel v produktivním věku, odlehčit přetíženým silnicím a pročistit vzduch ve městech. Experiment je to jednoduchý. Zaměstnancům, kteří se do práce budou dopravovat na kole, budou odšlapané kilometry propláceny.
Do testovacího programu se přihlásilo na dvacet velkých společností, které dohlédnou na svých 10 000 vybraných zaměstnanců. Pokud se po této testovací fázi ukáže projekt jako životaschopný, uvažuje francouzská vláda o jeho rozšíření.
Ve stávající podobě jsou účastníci hodnocení v přepočtu jedním eurem za najetý kilometr. Za ideální variantu považují organizátoři kampaně stav, kdy se počet všech zaměstnanců, dopravujících se do práce na bicyklech, zvýší celonárodně na 5 %.
I když se to nezdá, malé kilometry dělají velké emise. Průměrná délka trasy, kterou tam i zpět z práce absolvuje běžný francouzský zaměstnanec, činí 2 x 3,5 kilometru. Jenže když tedy spočteme tento pravidelný přesun pracovních sil, zjistíme, že celoročně je najeto po těchto zažitých trasách na 800 milionů kilometrů.
Výsledkem jsou pravidelně přetížené komunikace, znečištěný vzduch a vyšší hladina stresu řidičů. To vše by díky motivačnímu poplatku za eko-dopravu mohlo odpadnout.
Francouzský nápad s motivačním příspěvkem je kritizován za svou přímost, ale řada evropských zemí, například Holandsko, Dánsko, Belgie, Německo či Velká Británie činí obdobně.
Nevyplácí sice přes zaměstnavatele přímo hotové peníze, ale snaží se podporovat zaměstnance k jízdě na kole nejrůznějšími daňovými úlevami a zaměstnaneckými příspěvky na zakoupení kola.
Francie si od projektu slibuje nejen jednorázové zlepšení kvality života svých obyvatel, a příslib snížení spotřeby pohonných hmot. Druhotně by prý měla vyšší poptávka po úpravách infrastruktury pro cyklo-dopravu vytvořit i pobídky v sektoru stavebnictví.
Frantíci byli vždy prdlí. Platit lidem za jízdu na kole?
Skoro jako v Řecku – platit lidem za něco co je soukromá věc a rozkrádat ten svůj socialistickej stát.
Skvělý nápad. Rázem by 100 % Čechů jezdilo do práce na kole. I kdyby to kolo mělo stát v kufru auta.