Cena kávy stoupá díky klimatické změně
Svět jako kdyby zažíval jednu katastrofu za druhou. Po pandemii čínského viru COVID-19 přichází masivní růst cen energií. Dodavatelské řetězce jsou v troskách. A do toho se v Brazílii neurodilo dost kávy.
Kvůli chladnému počasí v červenci se brazilský stát Minas Gerais, pro světovou produkci kávy typu Arabica klíčový region, musel potýkat s chabou úrodou. Mohla za to studená fronta z Antarktidy, která poslala teploty až k bodu mrazu.
Pěstitelé kávy se dokonce obávají, že Brazílie by se už nikdy nemusela vrátit ke svému typickému dělení ročních období. V posledních deseti letech jsou patrné zásadní výkyvy – klimatická změna s největší pravděpodobností způsobuje rozsáhlá sucha a dlouhodobý nedostatek srážek. Mnoho farmářů díky tomu ztratilo celoživotní obživu.
Cena kávy i proto v posledních měsících výrazně roste. Aktuálně je na $2/kg, přičemž na podobných úrovních byla naposled v letech 2014 až 2015. Rekordní ceny téměř $3/kg dosáhla v dubnu 2011.
Růst ceny kávy kvůli klimatickým změnám mě dost zaskočil, a proto jsem nedávno začala hledat něco jiného. Vyzkoušela jsem kratom, po kterém jsem se cítila plná energie, jako po kávě. Od té doby, pokud se cítím unavená a mám práce až nad hlavu, tak sáhnu po něm, a vím, že s ním zvládnu všechno.
Já sama jsem dříve pila hodně kávy, ale nedávno jsem narazila na Krupa Kratom, který mi pomáhá udržet energii během celého dne. V dnešní době je důležité hledat přírodní doplňky stravy a tahle bylina je skvělá svými účinky. Já tak nemusím často sahat po kávě pro její povzbuzující účinky.