Bývalý brněnský brownfield Svatopetrská se i díky EcoStruxure proměnil na moderní centrum plné úsporných technologií

První ze tří budov brněnského browndfieldu Svatopetrská se proměnila na moderní Inovační centrum sloužící jako sídlo kanceláří, skladů a restaurací. Nalézá se zde i 16 nízkoenergetických bytů. Do projektu bylo zabudováno přes 500 měřených bodů, tj. senzorů, čidel a měřidel spotřeby energií. Ty jsou základem řešení EcoStruxure od Schneider Electric, díky kterému je areál maximálně úsporný. Náklady na provoz 1 m2 klesly ve srovnání s předchozím stavem budovy dokonce o 70 %. Svatopetrská mimo jiné spoléhá na vlastní fotovoltaickou elektrárnu, tepelná čerpadla, maximálně využívá podzemní a dešťovou vodu. Úpravami prošlo i okolí areálu, kdy byl revitalizován tok Staré Ponávky. Projekt přeměny brownfieldu i celé lokality se umístil na short listu letošního ročního soutěže Adapterra Awards, která oceňuje udržitelné projekty.

Historie areálu Svatopetrská sahá do 70. let minulého století. Komplex tří budov stojí na ploše 1,5 ha a jeho výhodou je skvělá dostupnost do centra Brna. Během let provozu však stavby chátraly a neodpovídaly potřebám nájemců ani současným požadavkům na ekologický provoz. V roce 2015 tak vznikl projekt na revitalizaci Svatopetrské i bezprostředního okolí. V loňském roce byla dokončena rekonstrukce první budovy, která byla proměněna na multifunkční projekt, jež zahrnuje Inovační centrum, sál pro 80 osob, komerční prostory i byty. 

Zásadním cílem bylo dosažení ekologičtějšího a úsporného provozu Svatopetrské, což zajistila implementace systému EcoStruxure Building od Schneider Electric. Řešení využívá IoT (internet věcí), hardware a software vyvinutý k měření, řízení a vyhodnocování energetických toků celé budovy. „Během kompletní rekonstrukce jsme budovu Svatopetrské osadili 500 body, které jsou propojené do celkového systému. Hlídají jak přísun energie, tak spotřebu. Vše automaticky vyvažují tak, aby byl provoz budovy maximálně úsporný. Síť bodů lze kdykoliv rozšířit. Díky integraci všech měření umíme hlouběji analyzovat využití energie, rozpoznat problémy dříve, než nastanou a snížit náklady na údržbu. To vše, abychom podpořili ekologické řešení celého energetického konceptu v areálu,“ říká Jakub Jiříček, specialista na energetické systémy ze společnosti Schneider Electric.

Alfou a omegou je měření a integrace

Do návrhu systému řízení budov vstoupila společnost Schneider Electric ve fázi výstavby projektu. Řešení EcoStruxure tedy bylo možné integrovat na různé systémy umožňující agregaci dat. To znamenalo efektivnější řízení, vyšší účinnost a také provozní výkon. Do projektu byla implementována celá řada prvků: automatizační server s I/O moduly, pokojové regulátory SE8000, záložní systémy UPS, řídicí servery, integrace monitoringu energií, základní integrace monitoringu spotřeb, elektroměry, inteligentní výkonové jističe či měřiče chladu a tepla. Samozřejmostí je i automatická správa vzduchotechniky a systém osvětlení a stínění KNX.

Jednotlivé elektroměry a další měřiče monitorují spotřebu všech zatížení v kancelářích a dalších prostorech. Protože jsou připojeny do podnikové sítě, umožňují sledovat a vyhodnocovat spotřebu a chování budovy v rámci uceleného systému, pomocí interaktivní vizualizace „Díky integraci a centrálnímu řízení je provoz optimalizovaný například podle aktuální obsazenosti budovy či podle aktuální kvality vzduchu. Správa domu se včas dozví o jakémkoliv nestandardním jevu, který by mohl signalizovat závadu,“ informuje Jiříček. Automation server, který všechna data propojuje a vyhodnocuje, představuje obrovský výpočetní výkon a splňuje poslední požadavky na kybernetickou bezpečnost.

Vlastní fotovoltaická elektrárna umožňuje plusový provoz

K udržitelnému provozu Svatopetrské přispívají i další moderní řešení a zavedené technologie. Střecha komplexu je osazena vlastní fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 76 kWp. Během slunečních dní vyrobí více energie, než budova spotřebuje – přebytky jsou používány k provozu dalších částí areálu a k nabíjení elektromobilů. O teplo a chlazení budovy se stará 43 hlubinných vrtů s tepelnými čerpadly, která dosahují výkonu 4×80 kW. Důležité je šetrné hospodaření s vodou: ke splachování toalet je využívána podzemní voda, byly vybudovány systémy k zachycení dešťovky, jimiž je zavlažována místní zeleň.

Podařilo se tak dosáhnout 50% úspory pitné vody a 25% úspory elektřiny – spolu s dalšími úsporami a opatřeními klesly náklady na energie na 1 m2 plochy v porovnání s původní budovou o 70 %.

Udržitelnost projektu vzbudila velký ohlas i u odborníků 

Přeměnu zanedbaného areálu na multifunkční centrum, které kombinuje nízkoenergetické bydlení a služby, vyzdvihují i experti. Rekonstrukce budovy Svatopetrské se proto umístila na short listu v soutěži Adapterra Awards, která oceňuje udržitelné a ekologické projekty. Stejného uznání se dočkala i revitalizace bezprostředního okolí areálu: původně zanedbaný tok a břeh Staré Ponávky se pomocí parkových úprav změnil na lokalitu k příjemnému trávení volného času a pozorování okolní přírody.