Jak na trávník na střeše?

Zelená střecha je hitem poslední doby, pro okolní prostředí přináší celou řadu výhod. Střechy bývají nevyužité a díky zelené střeše toho uděláte víc než jen to, že svoji střechu proměníte v originál a budete se podílet na obnově zeleně a s tím souvisejících přírodních procesů. 

Když se řekne zelená střecha

Zelené střechy se označují i jako střešní zahrady a nejde vlastně o žádnou novinku. Když se nad tím zamyslíme, pak zjistíme, že mezi ty první patřily už závěsné zahrady královny Semiramis. Dnes zažívají další boom, a to nejen proto, že krásně vypadají. Mezi jejich výhody patří i:

  • Zadržení dešťové vody, například při silných deštích. Voda, která stéká na chodníky, může stát nejen za tím, že se na nich v zimě vytvoří led, ale i za přetečením kanalizace nebo znečištěním vodních toků. Zelená střecha dokáže zadržet až 75 % dešťovky.
  • Zlepšení klima v prostoru pod střechou díky odpařování a izolaci.
  • Vytvoření domova pro rostliny a živočichy.
  • Čištění okolního vzduchu od prachu a dalších škodlivin a zlepšení kvality ovzduší díky absorbování a přeměně CO2 na kyslík.
  • Snížení spotřeby energie na chlazení v létě a topení v zimě díky skvělým izolačním vlastnostem.
  • Zvuková izolace
  • Zvýšení hodnoty majetku

foto: Pixabay

Intenzivní nebo extenzivní zelené střechy?

Když se pro zelenou střechu rozhodnete, máte možnost volby mezi 2 způsoby, jak na to. Pokud chcete zelenou střechu nenáročnou na údržbu, vsaďte na extenzivní zelenou střechu, pokud vám péče o ni nevadí, můžete si dovolit tu intenzivní. V čem se ještě liší?

  • Extenzivní zelené střechy se hodí pro většinu střech, charakterizuje je tenká vrstva substrátu a výsadba rozchodníků, mechů, trav, bylin a sukulentů. Dá se realizovat u střech s maximálním sklonem 45 °, jejich předností je nízká hmotnost.
  • Intenzivní zelené střechy se zakládají na plochách, které se využívají, můžete tam mít i stromy, keře, cestičky, květinové záhony, záhony se zeleninou apod. K tomu je zapotřebí hodně stabilní střecha. Počítejte s vrstvou substrátu alespoň 30 centimetrů a tím, že závlaha jen deštěm nestačí. 

Víte, že u instalace zelené střechy je zásadní povolené zatížení střechy? Statika budovy ji musí unést, a nejen ji, ale i sněhové srážky apod.

zdroj: placená inzerce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *