Světelný smog trápí 80 % světové populace, kolem Vánoc roste

Až 80 % světové populace v současnosti žije ve světlem znečištěném prostředí. Vyplývá to z nejnovější studie, kterou publikovala Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA).

Zářící australská metropole Sydney. foto: MartinStr, licence public domain
Zářící australská metropole Sydney. foto: MartinStr, licence public domain

I Česká republika se potýká se světelným znečištěním, nejvyšší koncentraci světelného smogu lze aktuálně nalézt v Praze, Brně, Ostravě i Liberci. Mezi významné zdroje světelného znečištění patří zastaralé veřejné osvětlení, osvětlení památek i světelné dekorace, které s příchodem adventu rapidně narůstají.

Dle nejnovější studie uveřejněné na webu Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA) žije 80 % lidí v místech s velkým světelným znečištěním. V Evropě a Spojených státech amerických je to dokonce 99 % lidí.

Zatímco nejvíce jsou znečištěné oblohy Itálie a Jižní Korey, nejméně potom Austrálie a Kanady. I v České republice je světelný smog rozšířený. Podle odborníků v tuzemsku není možné spatřit přírodně tmavou oblohu.

Rozptýlené světlo se totiž projevuje i desítky kilometrů od velkých měst. Právě ve velkoměstech, jako je Praha, Brno, Ostrava, Liberec se lidé potýkají s nejvyšší koncentrací světelného smogu. Naopak nejméně jsou světelně znečištěná místa na Šumavě, v Beskydech, v Jizerských horách, v Podyjí nebo v Českém Švýcarsku.

Zastaralé veřejné osvětlení a světelné dekorace zhoršují světelný smog

Experti se shodují, že významným zdrojem světelného znečištění se stávají zastaralá a špatně funkční veřejná osvětlení. Podle webu svetelneznecisteni.cz je v České republice provozováno více než 1,3 milionu míst veřejného osvětlení. Celková spotřeba energie dosahuje 700 GWh za rok, což přestavuje přibližně dvě miliardy korun ročně.

Dalším zdrojem světelného znečištění jsou kromě pouličních lamp i různá dekorativní osvětlení a osvětlení významných objektů a památek ve městě. Jejich množství přibývá právě s dobou adventu, kdy jsou ulice měst vyzdobeny nejrůznějšími světelnými efekty.

Přesvětlená města ruší obyvatele při spánku

Města a obce snižují světelný smog z veřejného osvětlení jen velmi pomalu. Lidé, kterým do oken ložnic svítí veřejná lampa, billboard nebo vánoční dekorativní osvětlení, musí přistoupit k regulaci nočního světla sami. Ke snížení světla v místnosti se nejčastěji instalují žaluzie či předokenní rolety.

„Poptávka po instalaci žaluzií a předokenních rolet do nemovitostí 
ve středních a velkých městech se stále zvyšuje,“ potvrdil trend Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou a distribucí stínicí techniky.

„Ideální variantou jsou zatemňovací systémy, které jsou automatizovány a nechávají prostor pro přirozené rozednívání. Tím napomáhají pozvolnému probouzení organizmu,“ dodal Valenta.

Kvalitní spánek v zatemnělé místnosti je velmi důležitý pro produkci hormonu melatoninu, který uspává lidský organismus a umožňuje mu regenerovat. „Aktuálně narůstajícím problémem spojeným s dopadem světelného znečištění na zdraví člověka je čtení z chytrých telefonů či tabletů před spaním. Záření z těchto zařízení má výrazně zastoupenou složku modrého světla a tyto vlnové délky významně ovlivňují hladinu hormonu melatoninu, který reguluje spánek a jiné metabolické pochody,“ vysvětlil Michal Bittner z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí – Recetox Masarykovy univerzity.

Při dlouhodobě nekvalitním spánku mohou u lidí propuknout deprese nebo další psychogenní onemocnění. „Důsledkem snížení melatoninu se zvyšuje riziko rakoviny prsu, kardiovaskulárních chorob i obezita. Jedná se o typické civilizační choroby, tedy choroby oblastí, kde se v noci z výloh obchodů, reklam a pouličního osvětlení značně svítí,“ upřesnil Bittner.

tisková zpráva

Jeden myslel na “Světelný smog trápí 80 % světové populace, kolem Vánoc roste

 • 20. 12. 2016 (18.09)
  Trvalý odkaz

  súdruhhovia radi tárajú o škodlivosti svetla. to, že napríklad vo švajčiarsku je dávno potvrdená PRIAMA SÚVISLOSŤ medzi nízkymi príjmami, krátkym dňom a samovraždami – tí, ktorí nemajú hlboko do vrecka môžu v zime chodiť do vyšších polôh, kde je svetla dostatok na rozdiel od chudobných.
  naviac títo eko teroristi by radi ZAKÁZALI svietenie ako také!
  ak majú záujem, rád ich pozvem k nám domov – žijem na opkraji krajského mesta a posledná „lampa“ je dvesto metrov od vchodu. príďte si polámať nohy, rozbiť kolená, …
  ps – od anrodenia do dospelosti som žil „za dedinou“, cesta viedla alejou a hustým lesom, kde bola aj v lete v noci celkom tma. takže mám trénong, ale radšej mám osvetlenú cestu!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *