Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
29.
Lis

Města lze chápat jako živý organismus, jehož kondice se odvíjí od zdraví všech jeho součástí. Na mapách můžeme hledat „zelené plíce“, sledovat vnitřní metabolismus a energetické toky, vidět růst i zánik jednotlivých soustav. Narazíme na zdravá a živá města, ale také na sídla, která se dusí, škrcena vlastními chapadly asfaltových dálnic a nadjezdů. Příkladem měst zmíněného druhého typu byla ještě před pár lety metropole čínského Harbinu.

Rozloha 32,4 hektarů činí z Qunli parku největší souvislou zeleň v plánech habrinského města. foto: Turenscape

Rozloha 32,4 hektarů činí z Qunli parku největší souvislou zeleň v plánech habrinského města. foto: Turenscape28.
Lis

Hlavním cílem moderních rodinných domů v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu jsou maximální úspory energie. Objevuje se ale jen málo projektů, které myslí kromě úspor také na zdraví a pohodlí svých obyvatel, přitom to je to nejdůležitější. Jedním takovým je rakouský aktivní dům Sunlighthouse, který jeho obyvatelé podrobili tvrdému ročnímu testování.

V aktivním domě je příjemné a ekonomické žít, jak si tato rodina mohla na vlastní kůži vyzkoušet. foto: Velux

V aktivním domě je příjemné a ekonomické žít, jak si tato rodina mohla na vlastní kůži vyzkoušet. foto: Velux28.
Lis

O lidech, kteří své domy a garáže vybavují zatravněnými zelenými střechami, smýšlíme většinou jako o ekologických vizionářích. Co si pak ale myslet o Holanďanech, kteří na své zelené střechy močí? V Holandsku totiž vymysleli nový způsob výroby hnojiv.

„Náměstí La Place de la Bourse zatím zdobí první exempláře urinátorů. Brzy by jich v Amsterodamu měly být desítky.“ foto: Os Rúpias, licence CC BY-ND 2.0

„Náměstí La Place de la Bourse zatím zdobí první exempláře urinátorů. Brzy by jich v Amsterodamu měly být desítky.“ foto: Os Rúpias, licence CC BY-ND 2.027.
Lis

Londýn je město prosycené historií, a jak rádi připomínali literáti na začátku století, ta „historie“ jde skutečně cítit. Právě na nevonné minulosti kanálů pod východním Londýnem by mohla fungovat elektrárna nového typu, kterou tu chtějí zprovoznit v roce 2015. Jedná se o nový typ spalovny, uzpůsobený na likvidaci tukových sraženin.

„Jen kanalizace východního Londýna představují „zdroj“ usazených tuků v množství až třiceti tun ročně.“ Zdroj: TreeHugger/ Thames Water

„Jen kanalizace východního Londýna představují „zdroj“ usazených tuků v množství až třiceti tun ročně.“ Zdroj: TreeHugger/ Thames Water26.
Lis

Na každý rok z období let 2004-2007 připadalo sedmnáct tisíc kilometrů nových silnic vybudovaných v brazilských amazonských pralesích. I když plošná rozloha nových silnic představuje jen zlomek z celkového odlesnění, výsledný efekt „zpřístupnění“ odlehlých území je prý stejně závažný, jako plošná deforestace.

Dřív tu byly pralesy, teď přišla civilizace. Kraj Paragominas ve státě Pará byl téměř z poloviny vykácen. foto: IMAZON

Dřív tu byly pralesy, teď přišla civilizace. Kraj Paragominas ve státě Pará byl téměř z poloviny vykácen. foto: IMAZON25.
Lis

Proteiny vytěžené z organické hmoty po procesu fermentace by se mohly stát novým výživovým doplňkem pro drůbežárny a farmy. Podstatné je, že při jejich výrobě se pracuje v podstatě s odpadním materiálem. A také skutečnost, že tyto proteiny mohou nahradit výživové substráty ze sóji, jejíž produkce není právě ekologická.

„Dříve odpad dobrý jen na hnojení, v budoucnu možná vynikající doplněk krmiva pro drůbež. Zdroj: Wikimedia Commons/Matěj Baťha“

„Dříve odpad dobrý jen na hnojení, v budoucnu možná vynikající doplněk krmiva pro drůbež. Zdroj: Wikimedia Commons/Matěj Baťha“22.
Lis

V České republice vzniká nový technologický park a inkubátor Nupharo. Bude se specializovat na podporu inovací ve výrobě, přenosu a spotřebě elektrické energie. Technologický inkubátor na hranicích s Německem a položený u dálnice D8 spolupracuje se špičkami byznysu, start-upy i světovými univerzitami.

Jednotlivé budovy kampusu (parku) jsou pojmenovány po velikánech v oblasti výzkumu elektřiny - Ohm, Watt, Tesla, Volt. foto: Nupharo

Jednotlivé budovy kampusu (parku) jsou pojmenovány po velikánech v oblasti výzkumu elektřiny – Ohm, Watt, Tesla, Volt. foto: Nupharo22.
Lis

Kolik místa potřebuje člověk k bydlení? Ne každý bude mít možnost nastěhovat se do rozměrného luxusního apartmánu. A většina z nás si nejspíš ještě pamatuje časy, kdy se do jednoho družstevního bytu vešla celá jedna rodina, od babičky po vnoučata. Liu Lingchao z Číny je pak příkladem člověka, který skutečně nepotřebuje mnoho. Celý svůj dům si může přestěhovat, kam jen bude chtít.

„Nový pohled na skutečně mobilní bydlení ?“ Zdroj: CFP/ China News

„Nový pohled na skutečně mobilní bydlení ?“ Zdroj: CFP/ China News
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz