POZVÁNKA: Ekologické dny Olomouc 2013

, centrum ekologických aktivit města , opět pořádá pravidelný festival Ekologické dny Olomouc 2013. Tentokrát se s podtitulem „Chvála polyfonie. Společná porada o našem světě.“ vše odehraje mezi 19.4. až 1.5.2013. O čem to bude?

Sluňákov - ekologické centrum města Olomouce, foto: Sluňákov
Sluňákov – ekologické centrum města Olomouce, foto: Sluňákov

  • Život mezi řádem a chaosem, mezi stejnostejností a pestrostí, mezi metodou a intuicí, mezi jasem rozumu a stínem pochybností.
  • O kráse a bohatství přirozeného světa bez radikálních odpovědí a konkrétních návodů, ale s řadou zvídavých otázek a tvořivých možností.
  • Jak podotkl Zdeněk Neubauer o scénáři besed Ekologických dnů Olomouc: „Je to taková společná porada o našem světě“.
  • A jestli vůbec někdo něčemu rozumí,“ řekl si Medvěd, „tak je to Sova, nebo se nejmenuju Medvídek Pú. A to zase jo,“ dodal.
  • „Ekotonální“ myšlení na Ekologických dnech Olomouc 2013.

Vybíráme z programu:

Pátek 26.4. 19:30
JAROSLAV FLEGR – CO JE TO ORGANISMUS – A PROČ JE ČASTO TAK HEZKÝ

Živé organismy jsou produktem biologické evoluce. S organismy, na rozdíl od elementárních částic nebo neutronových hvězd, se setkáváme už od dětství. Snad proto tak snadno a ochotně podléháme dojmu, že na nich není nic až tak moc záhadného. Vše co jsme o nich potřebovali vědět pro život, jsme se naučili už v mateřské škole. Biologové však jsou stále častěji konfrontováni s překvapivým zjištěním, že mnohé z toho, co jsme pochytili v mateřské škole, případně v rámci PhD. studia, asi neplatí, a že organismy budou nejspíš něčím úplně jiným, než čím se nám navenek jeví.

Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc. Narozen v roce 1958 v Praze. Vystudoval na Přírodovědecké Fakultě UK, kde se po krátkém angažmá v Ústavu Molekulární Genetiky a na Tokijské Universitě věnuje od roku 1991 evoluční biologii a evoluční parazitologii. Autor asi stovky vědeckých prací a pěti knih, včetně dvou popularizačních – „Zamrzlá evoluce“ a „Pozor, Toxo!“ Popularizaci vědy se věnuje i jako člen redakční rady časopisu Vesmír.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *