Kohler vyčistí 40 litrů vody a nepotřebuje k tomu elektřinu
Přibližně 633 milionů lidí na světě postrádá přístup ke zdroji čisté vody. Je to celosvětový problém, který bude vyžadovat komplexní a zacílené řešení.
Jednou z možných alternativ pak může být zajímavý projekt společnosti KOHLER, která přichází na trh s „gravitačním“ keramickým filtrem. Ten je schopen zajistit zdroj čisté vody za cenu méně než jednoho centu na den.
Ne všude je vody nedostatek, ale horší už je to s její čistotou. Pořídit efektivní dekontaminační a pufrační jednotku, která by z podezřele zapáchající tekutiny udělala pitnou vodu, ale není snadné tam, kde chybí zdroj energie.
Keramický filtr KOHLER, vyvinutý ve spolupráci s World Vision, iDE, a Water Mission tento problém adresně řeší. Jejich čistící systém k provozu žádnou energii nepotřebuje, a tekutina se zde čistí pouze „samospádem“, vlastním průtokem. Výrobci filtru přitom garantují, že jejich produkt zachytí 99 % všech možných kontaminantů, od chemikálií až po bakterie.
Jistě, keramické čistící filtry nejsou ve světě zásadně novým objevem. Jenže KOHLER dal techniky náročnému výrobku uživatelsky přívětivou tvář.
Celé zařízení má na výšku jen 70 centimetrů, a je vyrobeno z křemeliny, přírodního materiálu vzniklého ze sedimentovaných rozsivek.
Materiál je těžen z nalezišť na mořském dně, a jeho zásoby se prý blíží termínu „nevyčerpatelné“. Po technické úpravě a vytvarování je pak křemelina vypálena v peci. Na návrhu a technologii zpracování bádali designéři dva roky.
Slavnostního představení se čistící keramický filtr KOHLER dočkal na výstavě při konferenci Greenbuild 2015. Čím se mohl před zraky návštěvníků pochlubit? Třeba tím, že dokáže průměrnou rychlosti dvou litrů za hodinu za den vyčistit 40 litrů vody.
O výsledné kvalitě se mohli ostatně zvědaví diváci sami přesvědčit ochutnávkou. Těch čtyřicet litrů je zhruba takové množství, které za jeden den spotřebuje jedna průměrná rodina. Je to objem, který vpravdě rozhoduje o kvalitě života a zdraví lidí.
„Naším cílem je poskytnout efektivní metdu filtrace vody, a nabídnout tuto technologii lidem,“ říká Mike Radloff, manažer úseku Technologie vody v KOHLER. „Voda je určitým ukazatelem důstojného života každé domácnosti a právě důstojnost je to, co chceme těmto lidem vrátit.“ První zařízení jsou již testovány v reálném provozu v Africe.