Florida zakázala globální oteplování

Sedmadvacátý stát USA se díky působení guvernéra Ricka Scotta stává věrným ztělesněným utopického světa George Orwella. Pojem „globální oteplování“ je tam totiž odteď zakázáno používat.

Prototyp plovoucí větrné turbíny WindFloat je tažen na širý oceán, foto: Principle Power
Prototyp plovoucí větrné turbíny WindFloat je tažen na širý oceán, foto: Principle Power

Úředníci a zaměstnanci státní správy, s důrazem na Ministerstvo ochrany životního prostředí (DEP), mají nyní vnitřní provozní směrnicí zakázáno používat ve vnější veřejné i vnitřní pracovní komunikaci slovní spojení „globální oteplování“, „klimatické změny“ a „udržitelné principy“. Guvernér totiž není o jejich správnosti přesvědčen.

Když se v roce 2008 poprvé vnitřní směrnice objevila v e-mailech zaměstnanců DEP, vyvolalo to spíš pobavení a úsměv. Rozhodně se ale nejednalo o aprílový žert, což záhy zjistila velká část z 3200 zaměstnanců ministerstva s rozpočtem 1,4 miliardy dolarů.

Státní zaměstnanci totiž musí držet vládou nastavenou linii, a když si několikrát osobně postěžoval guvernér na neodbornost a neserióznost některých „pro ekologii příliš zapálených“ zaměstnanců, nezbylo jim než vynechat několik slov ze svého pracovního slovníku nebo začít hledat jinou práci.

Scott není o aktuálnosti problematiky globálního oteplování a klimatických změn na rozdíl od svého předchůdce příliš přesvědčen: „Stát Florida má jiné, reálné a aktuálnější problémy.“

Zaměstnancům DEP tím ale způsobil nemalé problémy. Mezi frekventovanou náplň jejich práce patří například řešení protipovodňových opatření (stoupající hladina vody ohrožuje 30 % pobřeží, některé osídlené oblasti se nacházejí 1,8 metru pod hladinou moře), a problém s vynecháváním určitých termínů se do jejich výsledků negativně promítá.

Christopher Byrd, bývalý vedoucí floridského Ministerstva ochrany životního prostředí k tomu dodává: „Víte, on to může být vyloženě sémantický problém, že by guvernér nerad viděl jakýsi průnik mediálně zprofanovaných termínů do slovníku státní legislativy. Ale obávám se, podle vyjádření některých zaměstnanců DEP,že si guvernér spíše připravuje ignorací termínů půdu proto, aby nemusel adresně čelit nadcházejícím problémům.“

2 komentáře: „Florida zakázala globální oteplování

  • 29. 4. 2015 (10.14)
    Trvalý odkaz

    to bude tym, ze problem klimatickej zmeny je vymysleny, ze?

    Reagovat
  • 28. 4. 2015 (15.23)
    Trvalý odkaz

    „Stát Florida má jiné, reálné a aktuálnější problémy.“
    A proč ty jiné a aktuálnější problémy také tak nezakážou a také dělají že žádné nejsou? Tak se dá přece „vyřešit“ každý problém.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *