Energie z krevního oběhu – lidé jako chodící baterky?

Skoro jako z filmu Matrix vypadá nejnovější objev výzkumného týmu vedeného Zhong Lin Wangem. Vytvořili totiž piezoelektrické , které dokáží generovat elektrický proud pokud jsou vystaveny mechanickému namáhání. mají průměr od 1/5000 do 1/25 průměru lidského vlasu. Dokáží získávat energii z nízkofrekvenčních vibrací jako třeba z větru, případně z pohybu proudů.
využití solární energie pro vytápění - heliostat
, které získávají energii z otřesů či vibrací nejsou dnes ničím výjimečný – Japonci je testují v metru, uvažovalo se dokonce o jejich integraci do silnic. Nizozemský taneční klub trefně pojmenovaný Club Watt generuje energii přímo z tanečního parketu.

Ale zmenšení na velikost nanočástic přináší zcela nové možnosti, jak upozorňuje samotný Wang. „Tento výzkum bude mít zásadní dopad na obranné technologie, monitorování , biomedicínu a dokonce i osobní elektroniku.“ Představte si, že piezoelektrické nanočástice plují vaším tělem a generují tak energii – v podstatě se pak stáváte chodící baterií. Nanočástice by pak mohly být rozesety například v přenosné elektronice, která by získávala energii pouhým přenášením. Praktická implementace vynálezu je samozřejmě ještě na hony vzdálená. Ale jde to…

inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *