Cyklostezka kolem Železné opony bude spojovat Evropu

Symbol sdílené panevropské historie anebo spíš bolestné oživování vzpomínek na rozdělenou Evropu? Ať tak či onak, europoslanec Michael Cramer, člen rady evropské Komise pro dopravu a cestovní ruch představil svůj plán na vybudování nové mezinárodní cyklostezky, která bude kopírovat hranice Železné opony, kdysi vytýčené ostnatými dráty.

Příroda podél kdysi uzavřené hranice se řadí mezi ty nejméně dotčené v Evropě. foto: Mirek Kašpar
Příroda podél kdysi uzavřené hranice se řadí mezi ty nejméně dotčené v Evropě. foto: Mirek Kašpar

Napětí mezi východem a západem se v posledních dnech stupňuje, a politické klima i vzájemné slovní výpady představitelů světových velmocí připomínají svou rétorikou spíše období Studené války. Přesto země Evropy k sobě mají pořád stejně blízko.

6800 kilometrů dlouhá cyklostezka má milovníkům dlouhých projížděk umožnit cestu z pobřeží Barentsova moře u hranic Ruska s Norskem až na pobřeží Černého moře, k bulharsko-turecké hranici.

Nadšené cykloturisty má podnítit možnost projet se rozmanitými krajinami dvacítky zemí (z toho čtrnáct v EU), a obdivovat u toho nedotčenou přírodu v místech, kde se mezi lety 1945 – 1991 civilisté většinou moc pohybovat nemohli.

Cramerův plán má značnou šanci na úspěch, protože navzdory své nesporné velkoleposti jsou náklady na jeho realizaci minimální (1,8 milionů euro). Především je tomu tak proto, že dopravní infrastruktura – ať už panelové cesty nebo asfaltky – zde budovali už před lety vojáci a pohraničníci, střežící neprůchodnost hranic.

Železná opona v českém Podyjí. foto: Mirek Kašpar
Železná opona v českém Podyjí. foto: Mirek Kašpar

Cramer dále ve své prezentaci zmínil i svůj návrh značení této stezky (modrá šachovnice), který by byl stejný jako u již existující severovýchodní trasy podél Německa a rakousko-české hranice.

Trasa, která by cyklisty vedla Skandinávií, zeměmi na Baltu, podél polského pobřeží přes Německo, Česko, Slovensko a Maďarsko, horami Balkánu až k Černému moři, je už nyní ve svých úsecích registrována jako organizací Eurovelo jako euro-cyklostezka od roku 2012. „Je to o naší společné, sdílené historii,“ říká Cramer. „Není to jen o monumentech Studené války, která nás rozdělila, ale především o naší společné evropské identitě.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *