Bloom – zázračná koule v oceánu

Lidmi obývaný svět „stojí“ na vodě. Stoupající hladina moří si z něj bude v budoucnu čím dál tím více ukusovat. Drtivý dopad by to mohlo znamenat především pro hustě osídlené pobřežní oblasti jihovýchodní Asie. Pařížské studio Sitbon Architects však přichází se zajímavým projektem: částečně zanořeným víceúčelovým objektem, kterému voda určitě vadit nebude.

Víceúčelové podmořské laboratoře, čistící ovzduší, by se mohly brzo objevit v Indickém oceánu. Zdroj: SitbonArchitects.com
Víceúčelové podmořské laboratoře, čistící ovzduší, by se mohly brzo objevit v Indickém oceánu. Zdroj: SitbonArchitects.com

Do roku 2050 by se prý měla hladina oceánů zvýšit až o 16 cm, mimo jiné v důsledku globálního oteplování. V Sitbon Architects s tím ale počítají: jejich konstrukce, pojmenovaná Bloom (květ, tedy spíše vodní květ) dokonale naplňuje představu „Krize, představující novou výzvu“.

Kupole Bloom by měla sloužit jako akvatická farma na pěstování fytoplanktonu, přírodní čistička vzduchu a zároveň hydrologická či oceánografická laboratoř.

V původním záměru se počítalo s instalací obří plovoucí koule v Indickém oceánu. Mikroskopické rostlinné kultury by tu měly z ovzduší lapat oxid uhličitý, a ze skleníků vypouštět do okolí kyslík.

Pětipatrový kolos vysoký pětačtyřicet metrů je ze dvou třetin zanořen do vody a ukotven ke dnu kovovými lany. Kostru objektu vytváří hliníková konstrukce, po obvodu doplněná methakrylátem. Vnitřní plocha by měla činit 2070 metrů čtverečních.

Farma kombinovaná s laboratoří by měla být mimo jiné schopná filtrovat slanou mořskou vodu na pitnou, a doplňovat ji do zásobníků. V Bloomu by měli najít obytné zázemí pracovníci výzkumných pracovišť, ale také nejrůznější právě pozorování mořští živočichové, umístění do pětice obřích akvárií. Prstenec jednotlivých zanořených kopulí vytvořený kolem pobřeží by navíc měl být součástí varovného systému proti ničivým vlnám tsunami.

Koncept představený architektonickým studiem Sitbon si získal velkou oblibu. Na mezinárodní soutěži kreativních architektonických návrhů, Architizer A+A Awards, skončil mezi pěticí finalistů, a suveréně ovládl kategorii „Architektura+počasí“

PlusMood.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *