Bill Gates investuje do umělých mraků

Konference v Kodani podle většiny pozorovatelů dopadla katastrofálně. Světoví státníci se v podstatě na ničem závazném nedohodli. Bill Gates, miliardář a zakladatel společnosti Microsoft, se proto rozhodl jednat. pokračování…

umělé mraky

Britští a američtí vědci přišli se „skvělým“ nápadem jak bránit dalšímu oteplování zeměkoule. Hodlají za pomoci gigantických čerpadel umístěných na lodích křižujících oceány rozprašovat do vzduchu obrovské množství mořské vody. Tím by vytvořili velké mraky, které by měly odstínit část slunečního záření dopadajícího na povrch. Bill Gates je tím, kdo celý výzkum sponzoruje.

Prozatím pouze několika stovkami tisíc dolarů. Cíl výzkumníků je stále ještě velmi základní: totiž vyvinout zařízení, které by dokázalo vyzvednout mikroskopické částečky vody do výšky kolem 1000 metrů, kde se formují mraky. Další fází projektu je vybudování 10 lodí vybavených tímto zařízením, které by měly pokrýt plochu 10 000 km čtverečních.

Tato a další podobné techniky upravující v globálním rozsahu podmínky života na naší planetě se nazývají „geoinženýring“. Mezi další nápady patří například obohacování moří železem, aby se lépe dařilo mořským řasám. Ty by pak dokázaly zpracovávat více oxidu uhličitého.

zdroj: times online via inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Bill Gates investuje do umělých mraků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *