Jak na údržbu sekačky? Užitečné rady a tipy

Nejprve je nutno podotknout, že údržba benzinových a elektrických sekaček se samozřejmě liší.

Zatímco v případě elektrických strojů je údržba poměrně jednoduchá a spočívá zejména v kontrole nože, u benzinových sekaček je situace poněkud složitější. Vhodné je před uskladněním sekačky vypustit zbývající benzin, nebo naopak nádrž zcela naplnit a přidat stabilizátor, aby nedošlo ke zbytečnému poškození sekačky během zimy. Dále platí, že není záhodno zbytečně odkládat výměnu náhradních dílů na sekačky. A jaké další kroky údržba sekačky obnáší?

1. Očištění stroje

Základem pravidelné péče o sekačku by mělo být čištění. V první řadě očistěte zejména travní hmotu na spodní straně a dále také prostor převodovky, aby nedocházelo ke korozi. Rozhodně k čištění nepoužívejte tlakovou myčku, neboť silný proud vody by mohl poškodit ložiska.

2. Vyčištění vzduchového filtru

Ucpaný vzduchový filtr zapříčiňuje snížení výkonu motoru, nebo dokonce jeho poškození. V případě lehkého znečištění je dostačující profouknutí tlakovým vzduchem, silně znečištěný filtr vyžaduje okamžitou výměnu.

3. Výměna oleje

Výměnu oleje je nutné provádět v pravidelných doporučených intervalech. Olej musí mít samozřejmě správnou viskozitu a jakostní třídu, s ohledem na doporučení výrobce.

4. Výměna svíčky

Dále je nutné zkontrolovat svíčku a kontakty, které nesmí být zanesené. Mírné zanesení lze očistit kartáčkem, více znečištěnou svíčku je potřeba vyměnit za novou.

5. Vyčištění chladicích žeber

Následovat by mělo vyčištění chladicích žeber motoru a také prostoru výfuku. Nacházet se zde mohou zejména zbytky trávy. Vhodné je použít například tlakový vzduch, nikoli vodu.

6. Kontrola nože

K efektivnímu sekání trávy je nezbytný ostrý a vyvážený nůž. V opačném případě ucítíte při sekání silné vibrace, které mohou na stroji způsobit značné škody. Poškozený nůž je nutné neprodleně vyměnit, případně pouze přebrousit a vyvážit.

7. Kontrola pojezdových kol

Kontrolu si zaslouží rovněž uložení pojezdových kol a ozubené pastorky, aby se sekačkou dobře manipulovalo i ve členitějším terénu. Většinou stačí promazání, ale může se stát, že při větším opotřebení bude potřebná jejich výměna.

8. Napnutí pojezdu

V případě opotřebení je třeba vyměnit také řemen pojezdu, který nesmí být roztřepený nebo zpuchřelý. Samozřejmostí je kontrola jeho napnutí.

9. Seřízení motoru

Pomocí speciálního vybavení v odborné dílně je možné změřit otáčky motoru a ověřit těsnost spalovacího motoru. Následně je možné nastavit hodnotu otáček na ideální úroveň. Kontroluje se také kliková hřídel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *