Evropská unie schválila univerzální nabíječky pro mobily

se stává čím dál tím větší zátěží, především rozvojových zemí, kam je z těch „vyspělých“ exportován. aktuálně schválila univerzální nabíječku pro mobilní telefony. To bude znamenat snížení produkce elektroodpadu ročně až o 82 000 tun. A také snížení spotřeby energie.  
mobilní telefony - univerzální nabíječka

Především přinese ale univerzální nabíječka pro pohodlí uživatelům těchto zařízení. Ti se až doposud museli potýkat s řadou vzájemně nekompatibilních nabíječek pro různé značky . A koho baví mít doma plný šuplík malých černých udělátek, která k ničemu nejsou?

Nový standard bude založen na konektoru Micro-USB. Ten už někteří výrobci mobilních telefonů používají. Od roku 2011 se k dodržování standardu přihlásilo celkem 14 výrobců včetně (), RIM, Samsung, Sony Ericsson, Nokia a dalších.

První telefony s univerzáním dobíjecím konektorem a dobíječkou se mají na trhu objevit už v prvních měsících letošního roku. Nové dobíječky by měly ušetřit jak odpad, tak i elektrickou energii.

Výrobci nemusí u svých telefonů použít přímo konektor MicroUSB, ale mohou místo toho nabídnou také redukci – jakýsi mezičlánek, na který bude možné Micro-USB dobíječku připojit.

E15.cz

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *