Umělá kůže umí vyrobit vlastní energii
S potenciálně revolučním výzkumem se světu hlásí profesorka chemického inženýrství Zhenan Bao ze Stanfordské univerzity. Tam už několik let pracuje na projektu umělé kůže. Ta je elastická, dokáže vycítit dotyk, chemikálie ve vzduchu a nově si dokáže i vyrobit energii. Funguje totiž jako solární článek.
Zhenan Bao chce v konečném důsledku přijít s něčím, co by se dalo nazvat jako „super-kůže“. V současné podobě jde o elastický elektronický materiál, který dokáže detekovat např. přistání mouchy nebo motýla.
Bao ale postupně do své umělé kůže přidává další schopnosti. Nově pracuje na tom, aby dokázala detekovat chemikálie a jiné molekuly ve vzduchu. Další kritickou novinkou je pak to, že si kůže dokáže vyrábět vlastní energie s pomocí polymerových solárních článků.
Výhodou materiálu je, že je nejen ohebný, ale také roztažitelný, dokáže svou plochu zvětšit až o 30 % a opět se stáhnout bez jakéhokoliv poškození.
„V podstatě lze do umělé kůže vložit jakoukoliv funkci si přejete,“ vysvětluje Bao magazínu Physorg.com. Základem jejího vynálezu je ohebný organický tranzistor vyrobený z polymerů a uhlíkových materiálů.
Aby umělá kůže dokázala „cítit“ dotyky, obsahuje tranzistor tenkou vrstvu elastické gumy, která má podobu sítě obrácených pyramid. Jakmile je vrstva stlačena, změní se její tloušťka, což následně mění napětí v tranzistoru.
Senzory mají od několika tisíc až po 25 milionů „pyramid“ na čtvereční centimetr, podle toho jak moc citlivé má dané místo být. Jde o velmi pokročilé nanotechnologie, které lze dále upravovat k tomu, aby dokázaly např. detekovat různé typy chemických nebo biologických materiálů.
Jednou z mnoha možných aplikací nového materiálu jsou velmi pokročilé textílie pro využití např. ve vojenství. Další možnosti využití ale leží také v oblasti architektury, automobilovém průmyslu, zdravotnictví (prostetice), robotice a mnoha dalších.