Solární lampion bude pomáhat při humanitárních krizích

Společnost SOlight Design nedávno představila novinku na poli praktického využití solární energie. Solar+Puff v sobě jednoduše stmeluje výhody „hi-tech“ lehkého přenosného lampionu, k jehož rozsvícení rozhodně nepotřebujete svíčky ani sirky.

„Solar+Puff  jednoduché řešení krizového osvětlení.“ Zdroj: SOlight Design
„Solar+Puff jednoduché řešení krizového osvětlení.“ Zdroj: SOlight Design

Skládací Solar+Puff si totiž vystačí jen s dopadajícím slunečním zářením a šesti vysoce efektivními LED žárovkami. Autorka návrhu, newyorská designérka Alice Min Soo Chun, už za toto dílo obdržela ocenění za Humanitárně prospěšný produkt.

Svítilny a baterky jsou z hlediska efektivity asi tím nejhorším způsobem, jak pracovat s elektrickým světlem. Prakticky 95 % veškeré dodané energie se totiž promarní coby vyzářené teplo. A k tomu je nezbytné mít vždy po ruce buď zásobu baterií, generátor, nebo alespoň přístup k síti.

Praktické využití baterek a svítilen při nejrůznějších přírodních katastrofách, od povodní po hurikány, je tedy na pováženou. Solar+Puff ale pracuje na odlišném principu. Do jeho těla je zabudována šestice super-úsporných LED žárovek, kterým stačí pouhý jeden watt k tomu, aby se rozzářili jasným světlem.

Na rozdíl od svítilen jsou navíc LED žárovky o poznání odolnější. Jejich výrobce garantuje provoz v délce 100 000 hodin. Pochopitelně se vkrádá otázka, kde vezmeme ten jeden watt výkonu?

Energii Solar+Puff získává z malého zabudovaného solárního panelu. Stačí jen pět hodin nabíjení za slunečného dne, a můžete si dalších osm hodin svítit. Baterii, která je z 80 % vybitá se vám podaří dobít za 4,1 hodiny.

Praktická skládací svítilna s NiMH baterkou zvládne proces dobíjení zopakovat tisíckrát, než jí je zapotřebí vyměnit. Pokaždé ale nemusíte svítit na maximum, abyste na slibované ploše deseti metrů čtverečních dosáhli světelného toku o síle 20 lumenů (4000 mcds).

Solar+Puff vám umožňuje navolit si tři různé intenzity světla, a podle toho i energií šetřit. A jistě potěší, že vám tahle hračka nezabere příliš místa v batohu. Stejně jako papírový lampion jej poskládáte „na placku“, kterou můžete přenášet v kapse nebo tašce.

Na místo nehody jich můžete bez obtíží dopravit stovky. V jednom ale srovnání s lampionem přeci jen pokulhává. I když Solar+Puff věrně napodobuje jeho tvar, je ve skutečnosti mnohem odolnější.

Alice Min Soo Chun si nečinila žádné iluze o tom, za jak drsných podmínek by se měla skládací solární svítilna používat, a tak je vyrobena ze stejného materiálu, jako PET láhve. Jako takový je ideálním a nenáročným řešením pro malo-kapacitní uživatele, během krizových situací. SOlight Design už připravuje první várku solárních skládacích lamp pro pohotovostní sklady USA.

Inhabitat.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *