Plastické solární články s rekordní účinností
Plastické solární články dosáhly dalšího významného milníku ve svém vývoji. Švýcarské laboratoře Empa vyrobily solární články dosahující účinnosti 18,7 % v přeměně sluneční energie na elektrickou. Během jediného roku tak posunuly hranici o 1 % výše. Švýcarští vědci doufají, že jejích výzkum přinese ovoce ve formě výroby vysoce účinných, flexibilních a především cenově dostupných solárních elektráren.
Obrázek: Konarka Technologies
Švýcarští badatelé pro výrobu článků použili polovodičové materiály, jako indium, galium, měď a selenid – známe také pod zkratkou CIGS. Solární články vyrobené z polovodičů CIGS mají několik předností.
Nadějná je především možnost výrazného zlevnění výroby solárních článků. Články by se „tiskly“ na plastickou fólii, která by byla namotaná na bubnu – podobně jako role látky.
Jde o systém výroby známy pod anglickou zkratkou R2R (roll-to-roll). Technologie R2R je stále ve vývoji. Avšak pokud se podaří vývoj dokončit, technologie R2R může přinést revoluční zlevnění výroby solárních článků.
Použití plastických článků, by se dále promítlo do nižších nákladu na dopravu, montáž, a to včetně menších investic do konstrukcí nesoucí solární panely.
Kromě možnosti levné výroby přináší „CIGS články“ také nevídané možnosti v nejrůznějších aplikacích. Střešní šindele, karoserie aut, solární stany nebo oblečení. Možnosti jsou prakticky neomezené.
Pojďme si pro obraznost vypočítat kolik energie by dodávaly podobné články nanesené na karoserii elektrického auta Nissan Leaf. Pokud budeme počítat s články o účinnosti 18,7 % nanesené na plochu karoserie, tak za jasného dne by slunce mohlo dodávat autu dodatečný výkon až 1,5 kW ve formě elektrické energie.
Tak velký výkon by stačil na plné dobití baterií elektromobilu Nissanu Leaf za 16 hodin. Při dobíjení za jízdy (90 km/h) by se dojezd prodloužil zhruba o 20 km.
Zákon 180/2005 je zrovna přepracováván a podporovány budou jen elektrárny jaderné a uhelné firmy ČEZ.
http://www.solarninovinky.cz/2010/index.php?rs=4&rl=2011052301&rm=15
Státní pokladna bude dalšímu jadernému tunelu otevřená.
vývoj nových technologií je cesta, nikoli zločinné tunelování státního rozpočtu a kapes spotřebitelů el. energie prostřednictvím zákona 180/2005.
Kromě zvýšení účinnosti se vědci snaží samotné články vyrobit co nejefektivněji. Zvyšování účinnosti jde v ruku v ruce s pochopením podstaty výroby plastických solárních článků. Čím větší znalosti o problematice, tím je větší šance, že jednou se budou PSČ vyrábět levně a ve velkém.
Během jediného roku tak posunuly hranici o 1 % výše
a to se vyplatí :-DD