Plastické solární články s rekordní účinností

Plastické solární články dosáhly dalšího významného milníku ve svém vývoji. Švýcarské laboratoře Empa vyrobily dosahující účinnosti 18,7 % v přeměně sluneční energie na elektrickou. Během jediného roku tak posunuly hranici o 1 % výše. Švýcarští vědci doufají, že jejích výzkum přinese ovoce ve formě výroby vysoce účinných, flexibilních a především cenově dostupných .   
“plastické
Obrázek: Konarka Technologies

Švýcarští badatelé pro výrobu článků použili polovodičové materiály, jako indium, galium, měď a selenid – známe také pod zkratkou . vyrobené z CIGS mají několik předností.

Nadějná je především možnost výrazného zlevnění výroby solárních článků. Články by se „tiskly“ na plastickou fólii, která by byla namotaná na bubnu – podobně jako role látky.

Jde o systém výroby známy pod anglickou zkratkou R2R (roll-to-roll). Technologie R2R je stále ve vývoji. Avšak pokud se podaří vývoj dokončit, technologie R2R může přinést revoluční zlevnění výroby solárních článků.

Použití plastických článků, by se dále promítlo do nižších nákladu na dopravu, montáž, a to včetně menších investic do konstrukcí nesoucí .

Kromě možnosti levné výroby přináší „CIGS články“ také nevídané možnosti v nejrůznějších aplikacích. , karoserie , solární stany nebo oblečení. Možnosti jsou prakticky neomezené.

Pojďme si pro obraznost vypočítat kolik energie by dodávaly podobné články nanesené na karoserii . Pokud budeme počítat s články o účinnosti 18,7 % nanesené na plochu karoserie, tak za jasného dne by slunce mohlo dodávat autu dodatečný výkon až 1,5 kW ve formě elektrické energie.

Tak velký výkon by stačil na plné dobití baterií za 16 hodin. Při dobíjení za jízdy (90 km/h) by se prodloužil zhruba o 20 km.

physorg.com
Sdílet: