Nanokrystalické solární články slibují světlejší budoucnost
Pokročilé solární technologie jsou kompromisem mezi cenou a účinností. Příkladem můžou být solární články používané na satelitech, které jsou výjimečně účinné (až 40 %), ale zároveň pro běžné smrtelníky cenově nedostupné. Snížit nepoměr mezi účinností a cenou slibují mnohé solární technologie. Jednou z nich jsou také nanokrystalické solární články. Solární články založené na nanokrystalech (nebo také kvantových tečkách) neposkytují takovou účinnost jako křemíkové články, ale díky levné výrobě a široké možnosti využití se jim věští velká budoucnost.
Obrázek: Orbital
Výhodou nanočlánků je neuvěřitelná jednoduchost aplikace. Články můžeme nastříkat na libovolný povrch, malovat nebo doslova tisknout v tiskárně.
Každý nanočlánek se skládá z nanorozměrových polovodičových součástek. Aby článek mohl být vytisknut nebo namalován, musí být nanosoučástky přimíchány do nosné látky. Vzniklá látka se nazývá koloidní (koloidní látkou je např. krev nebo zubní pasta).
Zde je problém, protože mezi jednotlivými nanosoučástkami existují „velké“ mezery (1–2 nanometry), které nepříznivě ovlivňují účinnost vzniklého solárního článku.
Vědci z University v Torontu, King Abdulah univerzity a z Pensylvánské státní univerzity však celý proces výrazně zdokonalili. Přišli na způsob jak nanokrystaly systematicky uspořádat kolem anorganické molekuly (Ligandu).
Vědcům se podařilo dostat do menšího prostoru více kvantových teček a zvýšit účinnost „kvantových“ solárních článků až na 6 %. Je to sice mnohem menší hodnota, než dosahují nejlepší komerční a cenově dostupné křemíkové články (cca 18 %), avšak jedná se o obrovský pokrok.
„Malou“ účinnost si musíme dát do souvislosti s levnou a rychlou výrobou nanočlánků. Nemluvě o širokých možnostech využití. Články mohou být nastříkány na povrch karoserií aut, oblečení, přidány do fasády domů či naneseny na povrch cest.
V nedaleké budoucnosti se tak může klidně stát, že elektrickou energii ze slunce bude vyrábět jakýkoliv objekt. A když říkáme jakýkoliv, myslíme tím jakýkoliv. Procvičte svou fantazii a zkuste nám napsat jaká aplikace nanočlánků vás napadla!
Jo pěkný a jak se vyrobená energie sesbírá z plechové karoserie a dostane do baterky. Nechci vidět ty přenosové ztráty ve vodičích.
místo tašek na střechu, jenom IPU, přetřít článkama a až přestanou fungovat, tak to jen přetřu znova :-)
Mohly by se tim nastrikat i ty nove postavene jaderne elektrarny a jejich kominy…:-)aby pak nebyl vetsi vykon z toho nastriku:-)))
Pěkný, teď jenom překecat dědu ať si nechá přestříkat pleš a je vystaráno :-o