Nanokrystalické solární články slibují světlejší budoucnost

Pokročilé solární technologie jsou kompromisem mezi cenou a účinností. Příkladem můžou být používané na , které jsou výjimečně účinné (až 40 %), ale zároveň pro běžné smrtelníky cenově nedostupné. Snížit nepoměr mezi účinností a cenou slibují mnohé solární technologie. Jednou z nich jsou také nanokrystalické solární články. založené na nanokrystalech (nebo také kvantových tečkách) neposkytují takovou účinnost jako křemíkové články, ale díky levné výrobě a široké možnosti využití se jim věští velká budoucnost.  
solární články vesmírný satelit solární články
Obrázek: Orbital

Výhodou nanočlánků je neuvěřitelná jednoduchost aplikace. Články můžeme nastříkat na libovolný povrch, malovat nebo doslova tisknout v tiskárně.

Každý nanočlánek se skládá z nanorozměrových součástek. Aby článek mohl být vytisknut nebo namalován, musí být nanosoučástky přimíchány do nosné látky. Vzniklá látka se nazývá koloidní (koloidní látkou je např. krev nebo zubní pasta).

nanokrystalické solární články

Zde je problém, protože mezi jednotlivými nanosoučástkami existují „velké“ mezery (1–2 nanometry), které nepříznivě ovlivňují účinnost vzniklého solárního článku.

Vědci z University v Torontu, King Abdulah univerzity a z Pensylvánské státní univerzity však celý proces výrazně zdokonalili. Přišli na způsob jak nanokrystaly systematicky uspořádat kolem anorganické molekuly (Ligandu).

Vědcům se podařilo dostat do menšího prostoru více kvantových teček a zvýšit účinnost „kvantových“ solárních článků až na 6 %. Je to sice mnohem menší hodnota, než dosahují nejlepší komerční a cenově dostupné křemíkové články (cca 18 %), avšak jedná se o obrovský pokrok.

„Malou“ účinnost si musíme dát do souvislosti s levnou a rychlou výrobou nanočlánků. Nemluvě o širokých možnostech využití. Články mohou být nastříkány na povrch , oblečení, přidány do či naneseny na povrch .

V nedaleké budoucnosti se tak může klidně stát, že elektrickou energii ze slunce bude vyrábět jakýkoliv objekt. A když říkáme jakýkoliv, myslíme tím jakýkoliv. Procvičte svou fantazii a zkuste nám napsat jaká aplikace nanočlánků vás napadla!

4 komentáře: „Nanokrystalické solární články slibují světlejší budoucnost

 • 30. 9. 2011 (16.32)
  Trvalý odkaz

  Jo pěkný a jak se vyrobená energie sesbírá z plechové karoserie a dostane do baterky. Nechci vidět ty přenosové ztráty ve vodičích.

  Reagovat
 • 30. 9. 2011 (13.07)
  Trvalý odkaz

  místo tašek na střechu, jenom IPU, přetřít článkama a až přestanou fungovat, tak to jen přetřu znova :-)

  Reagovat
 • 30. 9. 2011 (9.44)
  Trvalý odkaz

  Mohly by se tim nastrikat i ty nove postavene jaderne elektrarny a jejich kominy…:-)aby pak nebyl vetsi vykon z toho nastriku:-)))

  Reagovat
 • 30. 9. 2011 (7.07)
  Trvalý odkaz

  Pěkný, teď jenom překecat dědu ať si nechá přestříkat pleš a je vystaráno :-o

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *