IBM vyzkoumala tenkovrstvé solární články s účinností 9,6%

IBM dnes už není jen obrovskou počítačovou společností. Výzkum IBM zasahuje prakticky do všech oblastí života. Slogan „Chytrá planeta“ lze dnes vidět leckde a v rámci této marketingové kampaně IBM oznamuje i nový objev. Vědcům se podařilo vyvinout tenkovrstvé solární články s účinností 9,6%. pokračování…
IBM tenkovrstvé solární články

Průlomový objev je podle IBM významný hned v několika ohledech: díky novému typu solárních článků má být možné vyrábět více energie levněji. Ale co především: články jsou vyrobeny z prvků, kterých je na zemi dostatek.

Konkrétně jde o měď, cín, zinek, síru a selenium. Efektivita článků je 9,6%, což je o 40% více, než se podařilo dosáhnout předchozím pokusům o vyrobení tenkovrstvého solárního článku ze stejných prvků.

Některým jiným výzkumníkům se u tenkovrstvých solárních článků podařilo dosáhnout účinnosti i kolem 11%. Ty ale byly vyrobeny z prvků, které jsou vzácné a/nebo drahé.

Pro ty, které zajímají nové serverové technologie možná bude zajímavá i skutečnost, že společnost IBM aktuálně uvedla na trh nové systémy řady Power 7. Ty se mohou pochlubit novým, až osmijádrovým procesorem, který spotřebuje výrazně méně energie než jeho předchůdce Power 6.

zdroj: enviromentalleader, IBM

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “IBM vyzkoumala tenkovrstvé solární články s účinností 9,6%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *