Futurepump učí ghanské zemědělce zalévat sluncem

Bez sluníčka to na zahrádce nestojí za nic. Ale když je ho moc, je to ještě horší. Zvlášť když se voda, pokud je vůbec nějaká k dispozici, nachází na dně hluboké studny. Trávit dlouhé hodiny pumpováním vody na zalévání za extrémní slunečního výhně sebere energii nejednomu zahradníkovi. A přitom všechny tyhle věci – slunce, voda a energie – mohou bezkonkurenčně a snadno fungovat v rámci jednoho chytrého systému.

„Jednoduchost sama. Zemědělci v Ghaně se mohou těšit na úrodu.“ Zdroj: Futurepump.com
„Jednoduchost sama. Zemědělci v Ghaně se mohou těšit na úrodu.“ Zdroj: Futurepump.com

Společnost Futurepump totiž před nedávnem představila výsledek svého bádání, zařízení pojmenované Sunflower. Projekt, který se v dílně Futurepump vyvíjel s přestávkami skoro dvacet let, se konečně dočkal svého zprovoznění. Neslouží však líným zahrádkářům ze střední Evropy, ale zemědělcům z Ghany, kteří se musí na svých políčkách hodně co otáčet, aby ze země vůbec něco vzešlo.

Slunce tu mají skutečně dostatek, ale o poznání horší je to s vodou. Pumpovat jí ručně sráží úroveň zemědělství v rozvojové zemi na úroveň otrokářské dřiny, a jedinou alternativu až dosud představovala dieselová čerpadla. Nákladná na provoz, hlučná a životní prostředí znečišťující.

V jednoduchosti je síla

„A teď si představte: žádný zápach, hluk nebo znečištění,“ říkají s nadšením lidé z Futurepump. „Už žádná nekonečná dřina. Po dvaceti letech domáckých pokusů je to konečně na světě.“ Zařízení Sunflower funguje na jednoduchém principu solární pumpy. Využívá kolektor, který generuje páru, jež pohání jednoduchý motor. Možná to připomíná návrat do předminulého století, ale tohle zdánlivě primitivní zařízení dokáže za den vytáhnout ze studny hluboké 7,5 metru na 12 000 litrů vody.

Přitom nepotřebuje spalovat žádné palivo, a nevydává žádný výrazný hluk. To vše za nějakých 400 dolarů, které se, přepočítáno na ceny v Ghaně, vrátí zemědělci do dvou let. Autoři s nadsázkou připouštějí, že celé zařízení je doslova „blbu-vzdorné“ a ovládat jej dokáže i malé dítě. Neobsahuje žádnou elektroniku, nebo díly, které by se museli do cílové oblasti speciálně dovážet.

„Pokud někomu dokážete vysvětlit, jak funguje bicykl, tak zvládne pracovat i se Sunflower. Naším cílem bylo vyvinout zařízení, které bude levné, jednoduše ovladatelné, snadno udržovatelné, a opravitelné v lokálních podmínkách.“

Skládačka pro každého

Zařízení je dodáváno jako skládačka, přičemž každá sada obsahuje kolektor (velký reflexní talíř), který soustřeďuje sluneční paprsky k ohřevu vody/páry. Pečlivě sestavený motor, který přeměňuje tlak páry na mechanický pohyb a pumpu s pístovým čerpadlem, které natahuje vodu. Jednoduchost sama.

První prototyp byl zprovozněn v ghanské vísce Bolgatanga letos v červnu, ale velmi záhy se začaly v okolí objevovat další. Zemědělci totiž doceňují, kolik práce jim tohle praktické zařízení ušetří. Jedna „Slunečnice“ totiž zvládne zavlažit pole o rozloze půl akru.

V současnosti společnost Futurepump představila i bratrance Sunflower, zařízení, které je uzpůsobeno na čerpání vody z větších hloubek (až z deseti metrů). Je stále určeno pro africký trh, ale ušito na míru zemím, kde je v zemědělských oblastech hladina podzemní vody příliš hluboko. O tuto druhou řadu Sunflower již projevili zájem „odběratelé“ z východu Afriky, konkrétně Keni a Etiopie.

CleanTechnica.com

Jeden myslel na “Futurepump učí ghanské zemědělce zalévat sluncem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *