Evropou prorostou solární stromy

Problematika veřejného osvětlení trápí dnes ponejvíce asi amatérské astronomy, přitom je ale věcí každého obyvatele evropských měst a vesnic. Pouliční lampy totiž spotřebovávají nezanedbatelnou čás elektrické energie (v roce 2006 to bylo 10% veškeré elektřiny v Evropě, tedy 2 biliony KWh, což znamená emise 2900 milionů tun CO2).

Solární stromy

Průmyslový designér Ross Lovegrove (navrhoval např. legendární Sony Walkman, také počítače pro Apple) přišel s nádherným nápadem na tzv. „solární stromy“, které řeší veškeré problémy současného veřejného osvětlení.

Solární stromy

Solární strom prostě „zasadíte“, ale není potřeba k němu draze a složitě přivádět podzemím dráty s elektřinou. Je vybaven solárními panely, které nabíjejí baterie a ty zase napájejí LED diody osvětlující své okolí. Světelné znečištění je, narozdíl od klasických lamp, minimální. Navíc solární stromy samy dokáží detekovat východ a západ slunce, takže se zapínají a vypínají podle potřeby. Během října bylo několik solárních stromů na ukázku „vysazeno“ ve Vídni a podle všeho zaznamenaly velmi dobrý ohlas.

Solární stromy

Solární stromy

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Evropou prorostou solární stromy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *