Chytrá elektrická síť šetří energii

Elektrické stožáryChytřejší elektrická síť dokáže v budoucnosti dynamicky rozkládat své zatížení a vyrovnávat se s případnými náhlými výpadky nebo naopak nečekanou zátěží. V současné době jsou elektrorozvodné sítě „hloupé“ – prostě neustále přitéká do každého domu, kde ji spotřebovávají , nabíječky pro , elektrické topení a další spotřebiče a zařízení. Jakmile například udeří zima, celou síť obrovsky zatíží elektrické topení v tisících domovech. Výpadky elektřiny jsou pak na denním pořádku.

V současné době už se však testují technologie, které umožní, aby síť fungovala mnohem inteligentněji. Idea připojení všech domácích spotřebičů k internetu se tak stává skutečností. Právě díky připojení k internetu totiž spotřebiče zjistí jaká je například zrovna cena elektřiny a podle toho upraví svůj výkon. Případně mohou svůj běh upravovat podle celkového zatížení sítě. Inteligentní spotřebičeNové alternativní zdroje energie jako nebo navíc poskytují nestálý přísun , který by bylo možné díky inteligentní elektrické síti lépe využít.

V USA už několik podobných experimentálních projektů proběhlo. S masivním nasazením „inteligentních spotřebičů“ ovšem nelze počítat dříve než v následujících deseti letech. Jejich výhodou, kromě šetření energie, bude také možnost ovládání na dálku.

businessweek
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.