Arizonskou univerzitu ochlazuje slunce

Arizonská univerzita pokryla střechy svého sportovního střediska UA Student Recreation Center desítkami solárních kolektorů. Možná se zdá někomu zvláštní, proč je ve slunné Arizoně instalován systém primárně určený k vytápění či ohřevu vody. Vtip je v tom, že kolektory tentokrát poslouží pro pohon klimatizace. Jak je to možné? Absorpční chlazení. Jde o starý a známý systém, v tomto případě dovedený do obrovských rozměrů.

Solární kolektory na střeše sportovního střediska Arizonské univerzity
Solární kolektory na střeše sportovního střediska Arizonské univerzity

Jelikož jsme v slunné Arizoně, výkony, které poskytují solární systémy, jsou oproti ČR na zcela jiné úrovni. Solární kolektory na střeše sportovního centra Arizonské university jsou schopny za celý rok zachytit 200 000 MWh solární energie.

Ač se to zdá pro našince neuvěřitelné, musíme si uvědomit hodnoty slunečního záření platné pro americký stát Arizona. Délka slunečního svitu zde dosahuje 3800 hodin ročně při intenzitě záření 5 kW na m2. Jde tedy o několikanásobně větší údaje, než dosahují hodnoty slunečního záření v České republice.

Intezita slunečního záření v USA (kWh)
Intezita slunečního záření v USA (kWh)

Na střeše budovy je umístěno celkově 346 solárních kolektorů. V nichž jsou uloženy vakuové trubice naplněné argonem, který funguje jako nositel teplené energie.

Teplo nasbírané kolektory se používá pro „pohon“ absorpčního chlazení. Jde o stejný princip, jaký využíváme v ledničce či mrazničce, jen se místo elektrické používá tepelná energie.

„Směs vody a glykolu je ohřívaná a použita v absorpčních chladičích k výrobě studené vody. Ochlazená voda je poté vháněné do areálu budovy.“ řekl Ralph Banky, zástupce ředitele pro techniku a plánování UA.

Vedlejším produktem celého procesu je obrovské množství přebytkové tepelné energie. Teplo se nepouští „Pánu Bohu do oken“, ale je využíváno k ohřevu bazénu.

Solární kolektory tedy nejen účinně ochlazují budovy sportovního střediska, ale také druhotně ohřívají vodu v plaveckém bazénu. Podle Raplha Bankyho, pokud je mu známo, žádná univerzita v USA podobný systém nevyužívá.

Jak vidíme, solární systémy mohou být opravdu vysoce výkonné. Stačí se především zaměřit na oblasti Země bohatých na délku a intenzitu slunečního záření.

3 komentáře: „Arizonskou univerzitu ochlazuje slunce

 • 11. 12. 2011 (12.56)
  Trvalý odkaz

  Ve vakuových solárních panelech je vakuum použito jako dokonalá tepelná izolace mezi vnitřní a vnější trubicí. Ve vnitřní je pak teplonosné médium.

  Reagovat
 • 18. 10. 2011 (6.40)
  Trvalý odkaz

  Celý článek má pár sporných bodů, které nevím, jak si vysvětlit… Co je to za spojení: „vakuové trubice naplněné argonem“??? Jsou vakuové nebo jsou naplněné argonem? A jestli je teplo předáváno do nekrytého bazénu, pak z tohoto bazénu utíká pánu bohu do oken :-) Navíc mám pochybnosti, že vzhledem k délce a intenzitě slunečního záření je potřeba venkovní bazén vyhřívat.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *