Power Supply Container: Solární elektrárna v kontejneru

Firma Panasonic vyvinula malou ostrovní solární elektrárnu Power Supply Container (PSC). Elektrárna je umístěná v kontejneru a je lehce přepravitelná. Díky kombinaci solárních článků a baterií může mini elektrárna zásobovat elektrickou energii rozvíjející se země nebo odlehlá ostrovní území.

Kontejnerová elektrárna se solárnímí panely. foto: Panasonic
Kontejnerová elektrárna se solárnímí panely. foto: Panasonic

Základem solární elektrárny PSC je 12 solárních panelů Panasonic HIT240 o celkovém výkonu 3 kW. Ty nabíjejí 24 olověných akumulátorů o kapacitě 17,2 kWh. Olověné baterie byly zvoleny kvůli výrazně nižší ceně oproti li-ion bateriím. Menší kapacita a vetší hmotnost navíc není u podobných instalací až tak velkou překážkou.

O řízení dodávky a poptávky po elektrické energii se stará elektronická jednotka Power Control Supply Unit (PSCU). Jednotka inteligentně řídí veškerou energetickou činnost elektrárny a prodlužuje tak životnost baterií. PSCU navíc umožňuje připojovat další a další kontejnery PSC do větších sítí.

Podle firemních materiálů je „solární kontejner“ snadno přepravitelný nákladním autem, lodí nebo i větším letadlem. K jeho zapojení není třeba speciálně zaškolených lidí ani speciální stavební práce. Zjednodušeně řečeno, stačí přivést kontejner na místo, zapnout ho a připojit spotřebiče.

Panasonic již připravuje první instalaci kontejnerů PSC společně s vládou v Indonésii. V rámci programu „Zlepšení politiky vzdělání a životního prostředí na vzdálených ostrovech“ postaví Panasonic jeden solární kontejner u základní školy na souostroví Karimunjawa v Jávském moři.

Indonésie má asi 13 000 obydlených ostrovů, na kterých mnohdy není zajištěná dodávka elektrické energie nebo vody. Jenom souostroví Karimunjawa se skládá z 27 ostrovů, na kterých žije necelých 9000 obyvatel. Souostroví je vzdáleno 80 kilometrů od hlavních indonéských ostrovů.

Jediným zdrojem elektrické energie pro obyvatelé souostroví Karimunjawa (a nejen je) jsou naftové generátory. „Smradlavé a hlučné“ generátory vyrábějí v noci energii pro osvětlení domů a ulic, ale přes den nezbývá na nic jiného energie. Přitom například školy potřebují moderní pomůcky pro výuku svých studentů – například počítače.

Panasonic dodá první PSC kontejner do Indonésii v červenci letošního roku. Pokud se projekt osvědčí, kontejnery mohou putovat do stovek a tisíce ostrovů v celé jihovýchodní Asii nebo Oceánii. Mimochodem do oblastí, kde si na nedostatek slunce nemohou rozhodně stěžovat.

Panasonic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *