Staré oblečení? Hoďte ho na kompost!

Poslední dobou se lidé stále častěji zajímají, jaké stopy zanechává jejich chování na životním prostředí. Recyklujeme papír, plasty, sklo, ale co oblečení? Někdo ho posílá „do druhého kola“, nakonec ale vždy skončí na skládce či ve spalovně. Možná se to ale v budoucnosti změní.

Softshell bunda ADAMELLO z materiálu Bamboo, foto: Alpine Pro
Softshell bunda ADAMELLO z materiálu Bamboo, foto: Alpine Pro

Německý výrobce sportovního oblečení Puma před pár dny informoval, že pracuje v rámci dlouhodobé strategie Puma Vision na návrhu bot a sportovního oblečení, které budou moci skončit na kompostu.

„Jsme přesvědčeni, že v blízké budoucnosti přineseme na trh první tenisky, trička a tašky, které budou rozložitelné či recyklovatelné,“ sdělil německému magazínu Wirtschaftswoche šéf společnosti Puma Franz Koch.

Princip životního cyklu bot vychází ze dvou okruhů: technického a biologického. V tom prvním lze staré boty využít a vyrobit z nich nový pár nebo něco jiného, třeba automobilové .

V biologickém cyklu se však vyrobí boty či trička, která jsou rozložitelná – ty může zákazník roztrhat a dát na kompost. Puma podle Kocha nyní pracuje na výrobcích, které splňují tato dvě kritéria.

Již loni společnost odhalila produkt Clever Little Bag. Jedná se o znovu použitelnou tašku, která má nahradit krabice od bot. Spotřebuje se tak o 65 procent méně papíru, vody, energie a nafty. Ekologicky šetrné tašky nabízí i jiné prodejny, třeba i síť obchodů Tesco.

Český výrobce sportovního oblečení Alpine Pro nezůstává v této oblasti pozadu. Využívá obnovitelných zdrojů, jako je bambus (Bamboo), kukuřice (Thermo Cool Eco) či odpad z kávy získaný od kaváren (SCafé). Přirozené vlastnosti rostlin podporují funkčnost produktů Alpine Pro, lépe odvádí pot a oblečení méně zapáchá. Z těchto materiálů se vyrábí spodní prádlo, sportovní trička nebo mikiny.

„Alpine Pro nahrazuje některé materiály přírodním materiály, které se polymerizací stávají konkurenceschopnými a nabízí daleko lepší funkční vlastnosti než vlákna z ropy,“ potvrdila pro Ekobydlení.eu Alexandra Půlpánová z marketingu Alpine Pro.

Již před pár lety přitom nabízela třeba firma Brooks boty, které se po vyhození rozložily. Patentovaná mezipodešev BioMoGo se na rozdíl od ethylenvinylacetátu za 20 až 25 let rozpadne. Tradiční materiály přitom zůstanou tisíce let. Boty Green Silence měly pod patou někdejší CD, tkaničky a svršek byly vyrobeny z PET lahví.

Například C&A se kromě snahy o udržitelnou výrobu snaží zákazníky vést k úspoře energií. Na všitých etiketách s návodem na praní se často objevuje i ekologický tip na praní oděvu při nižších teplotách a omezovali používání sušičky. „Snížení teploty praní ze 40 °C na 30 °C může přinést úsporu až 40 % elektrické energie,“ informuje C&A.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA si myslí, že by i další velké firmy měly hledat chytrá řešení, která usnadní recyklaci nebo kompostování výrobků po jejich dosloužení. Sníží se tak množství odpadu na skládkách a lidé na tom nakonec ušetří.

Kotecký připomíná, že podobné projekty jako Puma Vision vznikají často díky legislativě, která v řadě zemí motivuje k chytrým, „zeleným“ inovacím. Naši poslanci by se tedy měli prý inspirovat v Británii a schválit nový zákon. Ten stanoví tempo, jakým se chceme zbavovat závislosti na drahých fosilních palivech.

Rukavice PAGANELLA z materiálu Bamboo, foto: Alpine Pro
Rukavice PAGANELLA z materiálu Bamboo, foto: Alpine Pro

Tom Václavík z agentury Green Marketing říká, že stále více lidí uvažuje z pohledu bezpečnosti, etiky a udržitelnosti nejen o tom, co dávají do svého těla, ale také o tom, co dávají na své tělo.

Výrobci proto používají biobavlnu, snižují množství vody a dalších surovin při výrobě, podporují recyklaci, existují iniciativy na vyloučení dětské práce a podobně. Lídry jsou podle Václavíka vedle Pumy také Adidas, C&A, H&M, Li Ning, Nike či Patagonia.

Koneckonců nejvíce ekologické je to oblečení, které se vůbec nevyrobí. Aby tomu tak mohlo být, je dobré již použité oblečení ekologicky vytřídit a poskytnout k dalšímu využití. Dříve jednodruhové oblečení z přírodních vláken putovalo ze sběrných kontejnerů do zpracovatelen na výrobu druhotných surovin.

Nyní je vlivem směsí tkanin, často umělých, možnost sekundárního využití téměř nulová. Proto se použitý textil na třídících stanicích přebírá a použitelný je poskytován charitativním organizacím.

2 komentáře: „Staré oblečení? Hoďte ho na kompost!

  • 2. 2. 2012 (19.10)
    Trvalý odkaz

    No nevím, třeba já také nosím i 10 let stará trika, ale asi neznáte holky – ty musí mít pořád nějaké nové „hadříky“, takže z tohoto důvodu vidím snahu Pumy jako smysluplnou. Já jsem pro, ať se to oblečení po nějakých deseti, dvaceti letech klidně začne rozkládat…

    Reagovat
  • 2. 2. 2012 (11.26)
    Trvalý odkaz

    No nevím. Už několikrát jsem se setkal s recyklovatelnými igelitkami a je to humus. Stačí je mít doma uložené třeba rok a už se rozpadají, nedejbože si do nich uložit něco sezonního.
    Nosím – většinou už jen na doma věci, které jsem nosil třeba před 10ti lety, pak to nějakou dobu leželo ve skříni, pak jsem to znovuobjevil… Naštěstí to nejsou věci recyklovatelné v kompostu.
    Je to jen snaha o to prodávat stále nové a nové s minimální trvanlivostí vydávané za úchvatně ekologické.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *