Spojené státy americké čeká šetření energiemi

Bílý dům poskytl klimatický plán pro Spojené státy, který včera představil prezident Barack Obama na Georgetownské univerzitě. Strategie obsahuje řadu dobrých impulsů pro posílení šetrné energetiky. Nepřekvapivě neobsahuje podporu jaderné energetiky. Jedinou vadou na kráse je podle občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost podpora inovací pro fosilní zdroje.

Prezident Spojených států amerických Barack Obama představil plán na podporu rozvoje šetrné energetiky a šetření energiemi, foto: White House/YouTube
Prezident Spojených států amerických Barack Obama představil plán na podporu rozvoje šetrné energetiky a šetření energiemi, foto: White House/YouTube

Výkon obnovitelných zdrojů v USA by se měl do roku 2020 zdvojnásobit. Podporu získají například větrné a solární elektrárny na veřejné půdě, které by nasytily elektřinou až 6 milionů domácností. V bytovém fondu podpoří federální agentura 100 megawattů drobných projektů v rámci bytového fondu.

V plánu je dále vylepšení strategie proměny bydlení, které omezí plýtvání a zvýší energetickou efektivitu komerčních nebo firemních budov o 20 % do roku 2020. Roční úspora o 2,5 procenta představuje snížení účtů v hodnotě 58 milionů dolarů.

Zavedeny by měly být také přísnější normy pro domácí elektrospotřebiče, které by měly do roku 2030 snížit emise o 3 miliardy tun – což odpovídá polovině celkových ročních emisí z celého sektoru energetiky.

Potřeba jsou i lepší normy pro nákladní automobily, které sníží emise o 270 milionů metrů krychlových a ušetří 530 milionů barelů ropy. Obamova vláda údajně nabídne až 8 miliard dolarů v podobě ručení za úvěry pro moderní fosilní zdroje s cílem podpořit investice do inovativních opatření.

Další kroky plánu se věnují protipovodňovým opatřením, výstavbě odolnějších veřejných budov (například nemocnic) před ničivými účinky hurikánů. Součástí strategie je také posílení mezinárodní spolupráce v oblasti ochrany klimatu na bázi dvoustranných dohod s Čínou, Indií a dalšími velkými znečišťovateli.

Spojené státy postupně zvyšují svou energetickou nezávislost na dovozu fosilních paliv. Obamův klimatický plán pomůže zvýšit podíl obnovitelných zdrojů a rodiny i firmy získají podporu pro energeticky šetrné budovy nebo spotřebiče. Série opatření tak podpoří ekonomiku, vzniknou nová pracovní místa a USA se připraví také na změny podnebí, jejichž následky je stojí ročně desítky miliard dolarů,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Obamova jasná vize by měla inspirovat i české politiky. Bývalá Nečasova i pravděpodobná Rusnokova vláda tlačí Česko do nesmyslného a ekonomicky silně riskantního projektu dalších reaktorů. Bez jasného plánu budou domácí čisté zdroje energie nebo energetická renovace budov tak u nás budou dál stagnovat,“ doplňuje Sedlák.

tisková zpráva

Jeden myslel na “Spojené státy americké čeká šetření energiemi

 • 26. 6. 2013 (16.06)
  Trvalý odkaz

  Ano, ať šetří, například zateplením budov, ale to budou spíš jednotky procent, ale to šetření nesmí omezit chod průmyslu.
  Jak jsem ale psal dřív, problém představuje jejich elektrizační soustava, která není schopná přenášet dost výkonu OZE, V Kalifornii je obrovská větrná farma, která ale nemůže být nikdy, pro nedostatečnou kapacitu vedení, využita naplno.
  Jenže problém představuje i zečistění pevnými částicemi, které jsou unášeny k pólu a snižují alebdo arktidy, čímž tam dochází k vyšší absorbci slunečního záření… důsledky známe.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *