Španělé navrhují ozelenit saudskoarabskou poušť

Španělské návrhářské studio FTA si za jeden z cílů své tvorby předsevzalo změnit svět k lepšímu. Svým nedávným návrhem, který směřují do nehostinných pouští Arabského poloostrova, nasadili laťku hodně vysoko.

„Poušť může zůstat písečným mořem jen tak dlouho, dokud to skutečně nebudeme chtít změnit.“ Zdroj: FTA
„Poušť může zůstat písečným mořem jen tak dlouho, dokud to skutečně nebudeme chtít změnit.“ Zdroj: FTA

Projekt OAXIS totiž počítá s vytvořením solární elektrárny, zkombinované s hydroponickou farmou.

I když se vlastně jedná „jen“ o jeden dlouhý skleník, který by se měl jako had vinout podél dálnice, dohromady se tu plánuje projekt za miliardy dolarů. OAXIS zatím zůstává v rovině teoretického plánování, ale stačí jen jeden rozhodný krok, a stane se z něj naplněný sen.

K instalaci se prakticky nabízí 3,5 milionu kilometrů čtverečních pouštních komunikací, od luxusních dálnic až po pískem zaváté cesty a silnice. Arábie, Kuvajt, Emiráty, Omán a vlastně všechny země zápasící se suchým klimatem a nedostatkem čerstvé potravy, zhruba taková je podle FTA cílová skupina. A v čem tedy spočívá zázrak OAXIS?

Základem je propracovaný hydroponický systém, který by uvnitř skleníků, izolovaných od slunečního žáru, dal prostor pro růst prakticky neomezenému množství ovoce a zeleniny. Díky modulární povaze skleníků je možné je klást za sebou, a učinit z nich běžný krajinný-stavební prvek, stejně tak jako krajnice cest nebo chodníky.

Tím pochopitelně OAXIS nevyčerpalo všechna kouzla. Propojení hydroponických skleníků by bylo utuženo ještě podzemní šachtou, ve které by fungoval autonomní transportní systém. Zatímco by počítačem řízené jednotky monitorovali plodiny a starali se o sklizeň, podzemní šachtou by sesbíraná zelenina byla hned transportována do vzdálených měst na trase.

Takový systém, který by zajistil a udržoval potřebné klima, dohlížel průběžně na stav rostlin a ještě byl schopen s pomocí neúnavných robotických končetin zajistit sklizeň, však bude vyžadovat spoustu energie.

I na to ale návrháři z Barcelony mysleli. Střechy skleníků by totiž měly být osazeny solárními panely, které vzhledem k maximálnímu oslunění vyprodukují dostatek energie nejen na provoz skleníků, ale také na zásobování měst.

Čistá elektřina bude zajišťovat i provoz přečišťovací jednotky závlahové vody, řídit kondenzační sběrnice na vodu, a také případnou závlahu vně skleníků. OAXIS by se mohla stát v poušti zelenou artérií, kolem které se časem vše zazelená.

2 komentáře: „Španělé navrhují ozelenit saudskoarabskou poušť

 • 4. 9. 2014 (20.48)
  Trvalý odkaz

  má to jednu chybu příroda a věčný nedostatek peněz jsou mocné takže to jen tak nevznikne

  Reagovat
  • 5. 9. 2014 (9.19)
   Trvalý odkaz

   Pokud to chtějí platit Saudové, tak na to peníze budou, viděl jste třeba jak přestavují Meku? Takže jestli se do toho pustí, tak se to i podaří zrealizovat.Jenom víc takových projetků náročných na peníze by měli dělat.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *