Solární zdroje zajistí světlo a elektřinu pro 10 000 nigerijských rodin

Přibližně 70 % všech obyvatel subsaharské Afriky nemá přístup ke konvenčním zdrojům elektřiny.

A i pokud ho mají, jsou tyto dodávky značně omezené ve svém rozsahu a podléhají nepravidelným výpadkům v dodávkách. Na území Nigérie by ale měla situace doznat značných změn. Díky mikrosítím, a strategické spolupráci dvou silných partnerů.

Na konci února podepsala společnost Community Energy Social Enterprises Ltd. z Nigérie takzvané Memorandum o pochopení, s americkou společností Renewvia Energy Corporation.

Předmětem tohoto ujednání je pak zakázka na elektrifikaci celkem pětadvaceti nigerijských komunit, s využitím „na míru šitých“ mikrosítí. V nigerijských státech Byelsa, Ondo, Ogun a Osun by se tak lidé z izolovaných oblastí mohli brzo dočkat až 10 MW čisté energie. Odkud se vezme?

Clay Taber, šéfmanažer společnosti Renewvia, potvrdil, že zdrojem se stane především nově dostupná fotovoltaika, doplněná o energetické úložné systémy.

Američané přitom pracují na trochu širší bázi, a do jejich projektu je zapojena společnost Kilowatts, která na systému mikropůjček z celého světa umožňuje zajistit platby za elektřinu a instalaci. Je to poněkud netradiční model.

Většina mikrofondů totiž umožňuje lidem přispět například na zakoupení solární stanice pro celou vesnici: tady ale Američané systém nejprve dodají, a přispěvatelé se budou moci podílet na hrazení provozu.

„Výrazně se tím ale podpoří konkurenceschopnost celého projektu,“ dodává Taber. „V případě jiných mikropůjček totiž musí lidé dlouho čekat, než se nastřádá potřebná částka, a teprve pak se mohou pustit do zařízení. V nigerijských vesnicích bude vše hotové najednou.“

Na projektu spolupracuje v roli „místního garanta“ soukromá nigerijská společnost CESEL, která již šest podobných mikrosítí na venkově provozuje. A zapojila se i Nigerijská průmyslová a rozvojová banka.

Zajímavostí je i popis projektu: Solární energie v Africe není využívána k tomu, aby poháněla klimatizaci, dobíjela elektrická auta nebo dodávala energii venkovním vířivkám.

Používá se jí tu k provozu LED světel, aby zdejší lidé mohli i po setmění pokračovat v práci, aby se děti mohly učit i poté, co zapadne Slunce, aby se do ulic nevracela s nocí kriminalita.

Jedno světlo se solárním zdrojem dokáže změnit život jedné rodiny. V rámci projektu by pak mělo světlo posloužit k rozvoji kvality života 10 000 rodin.

cleantechnica.com

Jeden myslel na “Solární zdroje zajistí světlo a elektřinu pro 10 000 nigerijských rodin

  • 24. 1. 2019 (13.02)
    Trvalý odkaz

    Osobně si myslím, že v solární energii je budoucnost a proto jsem rád, že ji využíváme více a více. Já sám mám na zahradě solární světla a i když jde o minimální úsporu elektrické energie, jsem moc rád, že můžu aspoň takto málo přispět k lepšímu světu. Enegrie ze slunce je a bude, tak proč jí nevyužívat namísto ničení planety. Myslím, že by se solární elektrárny a osvětlení měly rozvíjet.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *