Škola z ČR uspěla v evropské vzdělávací soutěži o šetření energií

V pondělí 26. Listopadu 2012 proběhl v belgickém Bruselu slavnostní ceremoniál panevropské soutěže pro školy U4ENERGY. 
V Bruselu měla početné zastoupení i Česká Republika. V kategorii nejlepší úsporná energetická opatření se na třetím místě umístila ZŠ Edisonova z Varnsdorfu se svým projektem „Demonstrační projekt – Energeticky úsporná škola“.

Soutěže se zúčastnily školy ze všech zemí EU, foto: U4Energy
Soutěže se zúčastnily školy ze všech zemí EU, foto: U4Energy

Na slavnostní večer s vyhlášením mezinárodních vítězů bylo do The Belgian Comic Strip Center (Belgické centrum komiksu) pozváno všech 62 národních vítězů z 28 zemí nejen Evropské Unie, kteří soutěžili ve čtyřech kategoriích (Nejlepší úsporná energetická opatření, Nejlepší pedagogický počin v oblasti hospodárného využívání energií, nejlepší školní kampaň týkající se hospodaření s energiemi a nejlepší příklady Best-Practice).

Díky tomuto projektu „Demonstrační projekt – Energeticky úsporná škola“ se varnsdorsfké škole podařilo za jediný rok uspořit bezmála 11.400 kWh elektrické energie, což představuje téměř 16.000 kg CO2 a úsporu provozních nákladů školy ve výši zhruba 110.000 Kč.

Na projektu se nemalou měrou podílela i Energetická Agentura Trojzemí, jakožto zpracovatel projektu, především pak jeho odborné stránky.

„Návštěva Bruselu a účast na závěrečném slavnostním ceremoniálu je oceněním a poděkováním žákům a učitelům za celoroční práci v projektu U4Energy. Zároveň jim je dána šance seznámit se blíže nejen s aktéry ze zúčastněných zemí, ale i s jejich prací“, prozradil Dipl. -Wirtsch. -Ing. (FH) Pavel Grmela z Energetické Agentury Trojzemí.


Další český zástupce, Základní škola Bratrství Čechů a Slováků, Bystřice pod Hostýnem, se utkal o prvenství v kategorii nejlepší příklady Best-Practice. Škola dosáhla na dělené první místo a to především díky dlouholeté udržitelné práci, kterou předvádí jak studenti, tak učitelé za pomoci ekologického institutu Veronica.

„Vést budoucí generace k šetrnému zacházení s energiemi a výuka v oblasti energetické efektivity je jedním z hlavních úkolů dneška. To, co se žáci naučí již na základní škole promítají do každodenního života, zapojují rodiče a prarodiče, uvědomují si, jak je důležité spořit energii a jak jí zbytečně neplýtvat“ dodává Grmela.


Se všemi soutěžními projekty je možno se seznámit na internetových stránkách soutěže U4ENERGY – www.u4energy.eu. Všem vítězům a účastníků soutěže patří velká gratulace za práci, kterou za poslední roky odvedli.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *