Rozdělejte oheň, potřebuji si dobít mobil

Nápad, který kromě novodobých trampů mohou docenit další tři miliardy lidí. Zhruba tolik jich totiž žije bez připojení k elektrické síti. Co kdyby oheň, na němž si ohříváte konzervu s obědem, zároveň dokázal dobíjet baterky vašemu mobilu, GPS nebo laptopu? Myšlenka pro skalní příznivce dobrodružné turistiky nejspíše krajně odpudivá může úplně změnit život obyvatel méně rozvinutých oblastí světa.

Zařízení, které mělo původně dodat komfort turistům nyní pomáhá v nedostupných oblastech. Zdroj: Theecologist.com
Zařízení, které mělo původně dodat komfort turistům nyní pomáhá v nedostupných oblastech. Zdroj: Theecologist.com

BioLite jsou jednoduchá přenosná kamínka, ve kterých spalujete klacíky nasbírané kolem vašeho tábořiště. Dokážou ale ze vzniklého odpadového tepla generovat elektrickou energii, kterou můžete USB kabelem dobíjet všechna malá zařízení.

Původní záměr výrobců nahradit přenosné plynové vařiče pro sváteční turisty, co nevydrží bez mobilu, zajímavější technologií, však má nečekané důsledky. A není to jen zvýšená bezpečnost při manipulaci, narozdíl od plynových bomb, a snížené riziko lesních požárů.

Prakticky polovina obyvatel Země dodnes vaří na otevřeném ohni, protože nemá jinou možnost. Ohniště a žároviště ale spotřebovávají neúměrné množství palivového dřeva a kouř z nich často obsahuje řadu jedovatých látek.

Přenosná kamínka, přirozeně větších proporcí než turistická odlehčená verze, dokážou redukovat spotřebu paliva o polovinu a kouř o 90 %. A navíc fakt, že současně se teplem může získávat i elektrická energie, která je v odlehlých oblastech nedostupná, dělá z BioLite velmi užitečný výrobek.

Méně emisí ze spalování, méně plynových bomb od vařičů na skládkách. Jako palivo můžete použít klacíky, šišky, dřevěné peletky nebo štěpku. Turistická varianta váží 925 gramů, takže se v batohu nepronese, a pětikilová „domácí“ verze dokáže zase generovat více elektřiny.

Není divu, že vynálezci BioLite, kteří uvedli výrobek na trh, teď sbírají jedno ocenění za druhým. Ekonomický magazín BussinessWeek je dokonce zahrnul do první pětadvacítky nejzajímavějších „sociálních“ projektů roku. I zdánlivě malé nápady totiž mohou zlepšit svět ve velkém.

biolitestove.com

3 komentáře: „Rozdělejte oheň, potřebuji si dobít mobil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *