Obnovitelné zdroje jsou pro skotské ostrovy nejlepší volba

Skoti jsou možná spořiví a váhaví, ale na druhé straně se jim musí nechat, že si každou zásadní investici dobře rozmyslí. Třeba tu do budování obnovitelných zdrojů energie.

„Typický obrázek krajiny na Shetlandách. Místa jako stvořeného pro větrné a příbojové elektrárny Zdroj: wikipedia.org/ Ken Craig
„Typický obrázek krajiny na Shetlandách. Místa jako stvořeného pro větrné a příbojové elektrárny Zdroj: wikipedia.org/ Ken Craig

Skoti „na pevnině“ na ně vsadili už dávno, ale k rozhodnutí o adopci OZE na ostrovy při pobřeží potřebovali renomovanou konzultační firmu. A z jejího rozsáhlého šetření vyplývá, že snad není ani lepšího řešení.

Konzultační firma Baringa se soustředí na odhad potenciálních rizik a stanovení optimálních cílů velkých energetických projektů. A adopce OZE na skotské ostrovy je zakázkou zásadního objemu.

I když se to možná nezdá, při skotském pobřeží nenarazíte jen na Orkneje, Shetlandy a Hebridy. Existuje zde celkem 790 osídlených ostrovů a ostrůvků, které si svou izolovanou povahou o nezávislý a čistý zdroj energie přímo říkají.

Navíc tu panují podmínky pro rozvoj alternativních zdrojů energie v Evropě jinde nebývalé.

Skotské ostrovy „disponují“ ideální rychlostí větru, silnými mořskými proudy i výrazným příbojem. Není proto divu, že analytici z Baringa vypočetli, že pokud se ostrovy pustí cestou OZE, ušetří v horizontu pětadvaceti následujících let 725 milionů liber.

A každý Skot ví, že uspořená libra je vydělaná libra. Konzultanti se ale nesoustředili jen na prosté vyčíslení úspor plynoucí z omezení dovozu pohonných hmot. Provedli komplexní vyhodnocení ekonomických trendů.

Díky tomu například zjistili, že začít s přechodem na OZE nyní by pro ostrovy znamenalo průměrný meziroční růst lokální ekonomiky o 5 %, a do roku 2020 by tu mohlo vzniknout na 2000 nových pracovních míst, které by se s rostoucím novým sektorem energetiky postarali o zajištění lepší budoucnosti ostrovů.

Celá situace by mohla být ještě zajímavější, pokud by se Skotsko pustilo cestou komunitně sdílených projektů (které se vzhledem k uspořádání správních jednotek – jednotlivých ostrovů, zdá nejvhodnější).

Jen na odprodeji přebytků energie by si mohli místní v daném časovém horizontu přijít na dalších 390 milionů liber. Závěr analýz konzultantů pochopitelně těší skotského ministra pro energetiku, Ferguse Ewinga.

„Potvrzuje to velký potenciál našich ostrovů. Jsou to jedny z nejlepších míst pro rozvoj OZE v Evropě, a přitom žijí „v hladu po energiích“. Myslím si, že je na čase uvolnit jejich potenciál.“

Jeden myslel na “Obnovitelné zdroje jsou pro skotské ostrovy nejlepší volba

  • 18. 3. 2016 (12.19)
    Trvalý odkaz

    Ty pláně jsou krásné, ale na druhou stranu je lepší je hyzdit vrtulníky než začít těžit rašelinu, nebo něco jiného…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *