V Birminghamu vyroste 53patrový mrakodrap s nulovými emisemi

Společnost Associated Architects představila plány na vybudování projektu Curzon Wharf. Půjde až o 53patrové budovy navržené tak, aby produkovaly nulové emise.

Jako primární cestu, jak minimalizovat spotřebu energie projektu Curzon Wharf zvolili Associated Architects ve spolupráci s inženýrskou společností Cundall masivní zateplení celého pláště. Energii pak budovám dodají obnovitelné zdroje energie.

Nepůjde ale o budovu s nulovými emisemi také z hlediska samotné stavby. Toho je v dnešních podmínkách téměř nemožné dosáhnout, protože pro stavbu tak velkého projektu je potřeba obrovské množství materiálu, který se musí vytěžit, vyrobit a přepravit. Při tom všem jsou zatím produkovány emise.

I přesto podle Alexe Cartera ze společnosti Cundall není na světě mnoho podobných projektů. „Nejsme si vědomi, že by existoval porovnatelný projekt výškových budov se smíšeným využitím s nulovými emisemi,“ řekl doslova.

Veškeré vytápění a přípravu teplé vody zajistí tepelná čerpadla. Jako zdroj elektřiny poslouží jak na místě, tak mimo něj, solární fotovoltaické elektrárny. Spotřeba elektřiny bude minimalizována mimo jiné využitím denního světla, LED osvětlení a chytrého ovládání všech prvků.

zdroj: dezeen.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *