Pusťte do ložnice design. Není to jen místo na spaní. Jaké jsou nejnovější trendy?

V ložnici strávíme téměř polovinu života. Zaslouží si tak naši pozornost. Nejdůležitějším prvkem je zde bezesporu postel a kvalitní matrace. Nemusí to ale být jen nudný pokoj, kam si chodíme odpočinout. Ložnice může mít vlastní styl a věnují se jí i současné trendy. Do čeho se vyplatí investovat a jak ložnici uspořádat, aby se stala místem, kam se budete večer těšit a ráno se zde s úsměvem probouzet?

Dominantou ložnice je postel

Hlavním prvkem každé ložnice je postel. Nechte ji proto dominovat. Postel by měla být první věcí, kterou uvidíte, když vstoupíte do místnosti. Je klíčovým kusem nábytku, který by neměl soupeřit s jinými prvky v místnosti. Vytvořte z postele jedinečný kousek, který zaujme na první pohled. Vybírejte ze zářivých barev, výrazných vzorů nebo nevšedních tvarů. „Trendem posledního roku jsou vysoké postele s vyšívanými nebo vlnitými detaily. Populárními se opět stávají výrazná čela postelí. Nebojte se proto velkých a čalouněných čel ani odvážných tvarů. In jsou také jasné barvy nebo vzorované látky. Mezi klíčové barvy patří sytě červená a pomerančová, hořčicově žlutá či výrazná zelená, ale stále také odstíny modré, které podtrhují nadčasovost designu ložnice. Mezi vzory pak vládnou ty, které jsou inspirované přírodou, především květinami či listy, vnášející do ložnice venkovní prvek,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Intimní atmosféru dotvoří osvětlení

Osvětlení v ložnici zdaleka neplní pouze funkčnost, naopak je to také dekorativní prvek, který zároveň dotváří atmosféru ložnice. To, jak se vám bude v místnosti usínat i s jakou náladou se ráno probudíte, může světlo velmi ovlivnit. Příliš ostré světlo před spaním může zapříčinit potíže s usnutím a zároveň nevytváří v ložnici příjemnou náladu. Roste proto trend v přizpůsobování nástěnných, bodových i podkresových svítidel. Jedná se o elegantní a osobitý přístup ve stylingu osvětlení ložnice.

Novým trendem jsou také odvážná stínítka ve spojení s barevnými žárovkami. Výběr vhodného osvětlení ložnice může také pomoci opticky zvětšit prostor. „Zkuste například osvětlit užší strany místnosti, abyste získali pocit šířky, ať už nástěnnými svítidly nebo sklopnými zapuštěnými bodovými světly,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway a dodává: „a pokud máte v místnosti například make-up stolek, kterému chybí dostatek denního světla, využijte v této části ložnice světlovod. Vytvoříte tak v místnosti další zajímavý prvek, který bude zároveň funkční. Bát se nemusíte ani nežádaného světla po ránu, denní světlo lze jednoduše ovládat pomocí klapky, která jej v případě potřeby zastíní.“

Designu ložnic vládnou přírodní tóny

V barevnosti ložnic se trend posouvá více k teplejším přírodním tónům, jako jsou tmavě červenohnědé, hnědé a terakota, které mohou být výrazné i tlumené. Tyto barvy jsou ve dne neuvěřitelně elegantní a v noci pak útulné, kdy přinášejí uzemnění, ale i luxusní atmosféru, která je provokativní i uklidňující zároveň, zvláště pokud jsou tyto barvy vhodně doplněny dalšími přírodními odstíny.

Jednou z nejoblíbenějších barev v ložnici je pak dlouhodobě modrá, která má pozitivní vliv na mysl a tělo, díky svému spojení s oblohou a oceánem, přináší pocit uvolnění. Zajímavým prvkem tak může být vymalování stropu modrou barvou, která v těle navozuje vnitřní klid. Nebojte se experimentovat s jejími různými odstíny i intenzitou. Další oblíbenou a uklidňující barvou je zelená. Při pohledu na zelenou barvu se cítíme svěže a blíže k přírodě.

Propojení materiálů a jednotlivých prvků

K tomu, abychom v ložnici vytvořili příjemné místo k odpočinku, které má styl, je nutné přistupovat velmi citlivě a s přihlédnutím k použitým materiálům. Přestože trendem je ústup od minimalismu a využití sebevědomých barev a odvázanosti. Stále je dobré držet se základních principů při výběru materiálů i ladění barev mezi sebou. Pokud tedy zvolíte křiklavě barevnou výraznou postel, lampičky a taburet, v malování a při výběru úložných prostor sáhněte raději po klidnějších, neutrálních tónech. Stále se jedná o prostor ložnice, kde budete především odpočívat, a je vhodné, aby vaše oči měly před spaním, kde se zklidnit. 

Sporné je také využití velkoformátových zrcadel, která se v ložnici spíše nedoporučují. „Vhodné je zvážit i samotné umístění zrcadla. Z psychologického hlediska i podle feng šuej se velké zrcadlové plochy v ložnici nedoporučují, odrazy mohou být během spánku rušivé. Volte zde proto raději menší zrcadla například k make-up stolkům, nebo jako dekorativní prvek ve výrazném rámu. Zrcadlem lze také doplnit spodní rám postele, které pak vytvoří dojem levitující postele,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.