Pracovní postup: Jak renovovat starou fasádu?

Potřebuje fasáda vašeho domu nový kabát? Máme pro vás několik rad, se kterými bude oprava hračka. Co všechno budete potřebovat a jak na to, se dozvíte v následujícím článku.

Zkontrolujte povrch domu a zjistěte škody

Stav fasády kontrolujte každý rok, a to ideálně po zimě. Střídání ročních období totiž dokáže na fasádě napáchat značné škody. Slunce vyšisuje barvu na omítce a na zdech se mohou objevit praskliny, nebo dokonce mapy. Na místech, kam sluníčko většinu dne nesvítí, se někdy usadí plísně a řasy. Ty poznáte podle černých a zelených skvrn. Jejich odstranění neodkládejte. Nejlepší doba, kdy s renovací začít, je buď začátek podzimu, nebo jaro. Vyhnete se tak extrémnímu počasí, které by vám opravy ztížilo.

6 kroků, jak renovovat fasádu

Pro případ, že vás obnova fasády nemine, vám přinášíme návod krok za krokem, se kterým si zdi zvládnete opravit sami. A dům bude jako nový.

  1. Rozmístěte kolem celého domu lešení. Je stabilnější a bezpečnější než klasický žebřík. Lépe se vám na něm bude pohybovat i pracovat.
  2. Připravte si tlakový čistič (vapku), postřikovač nebo váleček na aplikaci čističe fasád, ochranný prostředek a novou finální barvu. 
  3. Odstraňte plísně, řasy i lišejníky pomocí prostředku na čištění fasád. Zeď musí být před renovací naprosto čistá, suchá a pevná, aby vydržela další nátěr. Pokud se její povrch drolí, mechanicky ho sundejte kladivem nebo špachtlí a znovu nahoďte omítku. 
  4. Celý dům řádně omyjte pomocí tlakového čističe ve vzdálenosti 25–50 cm.  Fasádu nechte vysychat alespoň 1 den. 
  5. Jakmile bude povrch budovy čistý a suchý, naneste ochrannou vrstvu fasády, čímž zeď finálně ošetříte proti plísním. Na aplikaci použijte postřikovač, váleček nebo štětku. Prostředek nechte působit 48 hodin. Pokud během schnutí přijde déšť, budete muset nátěr další den obnovit.
  6. Na čistou, suchou a pevnou fasádu můžete aplikovat novou barvu podle svého výběru. 

Na závěr pro vás máme ještě tip. Až budete kolem domu stavět lešení, nezapomeňte na ochrannou síť. Jedná se o velmi praktické a bezpečnostní řešení. Síť kolem lešení totiž částečně chrání před slunečním svitem, které je při nanášení nového nátěru nežádoucí, zpomalí tudíž rychlé vysychání, a to i během případného štukování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *