Plot jako řešení čistého vytápění
S docela originálním přístupem k čistému vytápění z obnovitelných zdrojů energie přišla britská společnost Electrorad. Jde o solární plot skládající se z mnoha absorpčních trubek.
Originální systém kombinuje tři přírodní zdroje energie: slunce, zemi a vzduch. Na první pohled vypadá jako běžný plot. V trubkách však proudí teplonosné médium. Navíc, jeden metr trubek nadzemí se rovná jednomu metru trubek pod zemí. To znamená, že celkový tepelný příkon je možné získat až ze 400 metrů absorpčních trubek s tím, že celková délka plotu je pouze 6 metrů a každý metr je schopen poskytnout 1 kilowattu tepla (3414 BTU).
Plot může poskytnout mnohem vysoký tepelný příkon za slunných dnů, dokonce vyšší než tepelný příkon ze zemního zdroje. Přítomnost podzemních a vzdušných zdrojů je další výhodou tohoto systému. je tak zaručen tepelný příkon i za oblačného počasí. Plot může být instalován kdekoliv kolem domu nebo na zahradě bez složitých postupů. Systém lze využít nejefektivněji s podlahovým topením nebo radiátory.
Ako by to fungovaalo u mňa. Je 17.2. zem mám zamrznutú stále a teplota vzduchu sa poväčšinu času drží pod nulou. Mal som pár dní v tomto roku, keď teplota klesla pod -20. Naozaj by sa mi investícia do niečoho takéhoto oplatila? :) Ja v lete kúriť nepotrebujem!
Prima nápad na ohřev bazénu! Těch veřejných koupališť kde je počátkem roku ledová voda je stále velmi mnoho. Otevírají pozdě, přestože jsou již týdny pařáky, že by jeden pad! Pár řad takového plotu na rozpálené plechové střeše a bazén je kafíčko! Ve městě by mohli mít výluky teplé vody delší trvání a zaměstnanci tepláren delší letní dovolenou. To jsem už ale zřejmě krapet ulít :)))
re: MPL – děkujeme za připomínky, bereme je na vědomí a zachováme se podle toho.
Text je hodně nesrozumitelný, obrázků je málo. O nutnosti použití tepelného čerpadla (voda-voda) v celém systému ani slovo.
To je vyborny napad. Ta nadzemna a podzemna cast plota je predpokladam oddelena a odizolovana.