Pasivní dům může vyjít levněji než klasický

V programu Nová zelená úsporám se během prvních čtyř dní vyčerpala bezmála polovina dostupných prostředků a další žádosti rychle přibývají. Nejvíce zvýhodněné jsou pasivní domy. Na svůj nový pasivní dům totiž žadatelé mohou dostat příspěvek až 585 000 Kč. Díky této dotaci tak nakonec pasivní domy vyjdou nezřídka ještě levněji než běžné domy!

Pasivní dům Josefa Smoly. foto: Centrum pasivního domu
Pasivní dům Josefa Smoly. foto: Centrum pasivního domu

Správně navržený a optimalizovaný pasivní dům nemusí být, i za normálních okolností, výrazně dražší než dům neúsporný. S finančním příspěvkem se ale jejich cena srovnává.

„Před dvěma roky jsme dělali u jedné stavby přímé srovnání nákladů na stavbu energicky pasivního a běžného domu. Stavba toho pasivního vycházela o pouhých 10 % dráž při dosažení vyšší kvality vnitřního prostředí a samozřejmě nižší energetické náročnosti jeho provozu,“ uvádí projektant Jan Koloděj ze společnosti Chytrý dům, který je také autorem prvního českého certifikovaného pasivního domu.

Není proto divu, že o podporu výstavby nových energeticky úsporných domů z programu Nová zelená úsporám je velký zájem. „Naše firma úspěšně zaregistrovala asi čtyři desítky žádostí. Zhruba polovina z nich pak byly projekty pasivních domů,“ vypočítává Jan Antonín ze společnosti EnergySim bilanci prvních několika dnů programu.

Na stavbu nového pasivního domu je v současnosti možné získat až 550 000 Kč, pro energeticky úsporné renovace to může být až 55 % nákladů. Navíc dalších 35 tisíc Kč může dostat investor jako příspěvek na blower door test, technický dozor a energetické posouzení včetně projektu.

Velký zájem ale zároveň znamená větší riziko rychlého vyčerpání prostředků, které jsou výrazně omezené oproti prvnímu programu Zelená úsporám. Lidé, na které se nyní nedostane, anebo nedokážou podat svou žádost včas, tak mohou své projekty novostaveb a rekonstrukcí odložit, nebo úplně zrušit. To není dobrá zpráva ani pro jejich peněženky, ani pro české stavebnictví, které se snaží dostat ze současné krize.

Vysoký počet žádostí by nicméně měl být (nejen) pro současnou vládu signálem, že o energetické úspory je mezi lidmi velký zájem. Vláda a především ministr životního prostředí Podivínský by se tak měli zachovat v souladu se svými předchozími prohlášeními a navýšit prostředky, které jsou v programu dostupné.

Jak ukazují zkušenosti z Německa, peníze vynaložené tímto směrem se neprojeví jen na energetických úsporách domácností, ale i prostřednictvím zvýšení počtu nových pracovních míst a podporou českého průmyslu.

tisková zpráva

Jeden myslel na “Pasivní dům může vyjít levněji než klasický

  • 22. 8. 2013 (8.25)
    Trvalý odkaz

    to je dobra ironia ked „levnejsi“ a musia sa to poslkadat olupeni danovi poplatnici….

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *