Nepodceňujte pravidelný servis plynových kotlů ani v době pandemie

Vládní opatření a strach z šíření koronaviru vedou mnoho uživatelů plynových kotlů k odkladu pravidelné servisní prohlídky. To přitom může znamenat zvýšené riziko poruchy kotle a v některých případech také ztrátu záruky. 

Jak stanovuje zákon, každý rok by měl majitel plynového kotle nechat své zařízení zkontrolovat odborným technikem. V praxi se nejedná o nic složitého, přivolaný servisní technik pouze zkontroluje stav kotle, případně jej vyčistí a seřídí. Pravidelná servisní prohlídka trvá zhruba hodinu a majitel kotle za ni zaplatí v průměru kolem tisícikoruny. Pokud ale dlouhodobě dochází k zanedbání pravidelného servisu, může docházet k nečekaným poruchám.

„Přestože moderní kotle mají zabezpečení na vysoké úrovni a únik plynu tedy přímo nehrozí, může kotel fungovat s nižší účinností, nebo dokonce přestat fungovat úplně. Při poruše software jen napíše číslo chyby a stejně je třeba zavolat odborného pracovníka,“ vysvětluje Radovan Fila, ředitel obchodu a exportu firmy Thermona, českého výrobce plynových kotlů. 

Čím je kotel starší, tím je riziko vzniku poruchy vyšší. Pokud kotel sloužil pouze k vytápění a přes léto nebyl v provozu, doporučují jej servisní technici vyzkoušet nanečisto, ještě před začátkem hlavní topné sezony. „Každý rok se stává, že lidé spuštění kotle oddalují až do bodu, kdy je jim zima a chtějí zatopit. Potom zmáčknou vypínač a kotel nefunguje. V tu dobu jsou ale servisní firmy zavaleny podobnými případy a čekací doba se může prodloužit až na několik dní, což je samozřejmě nepříjemné,“ upozorňuje technický ředitel Thermony Martin Novák. 

Thermona, největší český výrobce plynových kotlů, si vede dlouhodobě statistiky o počtu servisních prohlídek. „S našimi zákazníky aktivně komunikujeme, vždy před začátkem topné sezony je prostřednictvím SMS zprávy upozorníme, že by si měli nechat kotel v předstihu zkontrolovat. Na druhé straně máme od našich servisních partnerů k dispozici anonymizované statistiky, kolik majitelů našich kotlů si servisní prohlídku skutečně objedná. V porovnání s loňským rokem jsou letošní čísla alarmující, což připisujeme na vrub právě letošní koronavirem ztížené situaci,“ vysvětlil Radovan Fila a dodal: „Servisním technikům jsme dali doporučení na přijetí opatření proti šíření koronaviru. Samozřejmostí by měly být roušky u všech zákazníků a zvýšená dezinfekce rukou, tak aby byl případný přenos viru minimalizován. Věříme, že se lidé nemají čeho bát, i vzhledem k tomu, že během servisní prohlídky nemusí být v místnosti přítomni, takže kontakt je zde minimální.“

I vzhledem k nepříznivým statistikám počtu servisních prohlídek se Thermona rozhodla vyjít servisním technikům maximálně vstříc. „Připravujeme pohotovostní otevírací dobu i během vánočních svátků a také zřízení speciální hotline, tedy pohotovostní linky, kam se budou moci servisní technici obracet,“ uzavřel Radovan Fila.