Jak vybrat vysavač

Vysavač je nedílnou součástí každé domácnosti, ale vybrat ten správný není snadné.

Zvlášť, když je trh přímo nadupaný různými modely i značkami. Navíc se výrobci předhánějí v tom, aby měl každý jednotlivý model co nejlepší kombinaci funkcí a to pak je výběr jednoho jediného vysavače přímo nadlidský výkon. Jak vybrat vysavač a na co se zaměřit?

Typy vysavačů

To je při výběru vhodného vysavače zásadní, protože některé modely jsou určeny pouze pro suché vysávání, zatímco jiné mohou vysávat i vodu nebo dokonce fungují i na tepování. Někdo má raději bezsáčkové vysavače, jiní nedají dopustit na ty se sáčkem. Ovšem momentálně frčí i robotické a tyčové vysavače.

Základní typy vysavačů

Sáčkové
Bezsáčkové
Tyčové
Ruční
Robotické
Průmyslové (víceúčelové)
Centrální

Na co nezapomenout při výběru vysavače?

Vzhledem k tomu, že je občas nezbytné vysavač přenášet, musíte vybrat takový, který unesete, takže zohledněte hmotnost. Důležité jsou i rozměry, zejména když máte omezený prostor pro jeho uskladnění nebo menší byt.

Zajímat by vás měla také hlučnost, která se běžně pohybuje kolem 70 dB. Sice už dnes existují modely, které jsou naprosto tiché, ale i takové, při jejichž zapnutí se vám skoro rozskočí hlava. Hlídejte si také délku přívodní šňůry, ta by měla být minimálně 4 metry.

Pro řadu zákazníků hraje hlavní roli cena. Většinou se však nevyplatí vybírat ty nejlevnější modely, ale raději se zaměřit na středně drahé modely, které nesou značku prověřených výrobců. Přestože je to větší investice, vyplatí se, protože kvalitní vysavač má dlouhou životnost.

Použití vysavače

Základní kategorie jsme si už představili a teď si ve zkratce připomeňme, na co použít ty nejprodávanější. Pokud jde o sáčkové vysavače, což je třeba Rowenta RO 6477, ty jsou ideální pro běžný úklid domácnosti, což platí i pro ty bezsáčkové.

Skvělou vychytávkou jsou vysavače ruční a tyčové, jako je například Bosch BBH52550, které jsou skladné, lehké (většinou) a hodí se převážně pro nenáročný úklid kuchyně či obýváku, když potřebujete jen v rychlosti tzv. přeluxovat místnost od drobečků a podobně.

Mezi favority patří i robotické vysavače, ty jsou vyhledávané zejména u těch zákazníků, kteří si chtějí úklid domácnosti co nejvíce ulehčit nebo na něj zkrátka nemají čas. Oblíbené jsou samozřejmě i multifunkční a průmyslové vysavače. Z průmyslových vysavačů nás zaujal Thomas Aqua + Alergy &Family, jež disponuje mokrým i suchým vysáváním.

placená inzerce

Sdílet: