Jak rekonstruovat dům? Poradí vám projektant!

Nedávno jsme přinesli recenzi knihy Rekonstrukce rodinného domu, jejímž autorem je stavební inženýr Martin Perlík. Velký zájem o toto téma ho přiměl k tomu, aby rozjel sérii přenášek na téma rekonstrukce domů.

Rekonstrukce staršího domu není třeba se bát. Jen je třeba si o ní zjistit co nejvíce infromací. ilustrace: www.perlikprojekce.cz
Rekonstrukce staršího domu není třeba se bát. Jen je třeba si o ní zjistit co nejvíce infromací. ilustrace: www.perlikprojekce.cz

Redakce magazínu Ekologické bydlení dostala možnost zúčastnit se březnového workshopu „Nebojte se rekonstrukce domu“ ing. Martina Perlíka. „Rekonstrukce domu není legrace, ale vy ji po mém čtyřhodinovém semináři zvládnete na jedničku,“ zní jeho motto.

Březnového workshopu se zúčastnilo celkem osm z maximálních deseti zájemců o rekonstrukci domu. Ve většině případů šlo o lidi, kteří mají k dispozici starší dům a chtějí se pustit do jeho rekonstrukce – efektivně a ekonomicky.

Ta nejšťavnatější část workshopu spočívá v praktických radách. Dozvíte se například jak jednat s úřady, co po vás každý z nich bude chtít a jak dlouho to bude trvat. Pro novopočené majitele domů, kteří nemají žádné vlastní „stavitelské“ zkušenosti jde o neocenitelné rady.

Perík vám také jako zkušený projektant poradí na co si dát u staršího domu pozor, kde se nacházejí nejčastější „chytáky“ a co se vám může prodražit. Ukáže problémy různých stavebních materiálů starých domů, jak se liší domy 20/50/80 let staré, nasměruje na prameny, ze kterých neznalý člověk snadno a rychle zjistí ceny různých stavebních úkonů.

Ani během čtyř hodin nemůže ovšem autor jít do takové hloubky jako jeho kniha, kterou rozhodně doporučujeme jako komplementární čtení. Výhodou osobního styku je tak především možnost na cokoliv se zeptat a prodiskutovat vaše konkrétní problémy.

Právě tomu je ostatně věnována závěrečná část semináře, kdy Martin Perlík diskutuje konkrétní případy rekonstrukce domů, které přinesou samotní účastníci. V případě našeho workshopu se nejednou nebál doporučit jednoduše „demolici“, což často přítomné zaskočí. Jak ale Perlík vždy v zápětí dodává, v mnoha případech to může být to nejlepší řešení.

Příjemně nás překvapilo, že na závěr semináře Martin Perlík rozdává dotazník, ve kterém žádá účastníky o hodnocení. Kritiky se nebojí a naopak ji vítá, protože podle ní může upravit své další přednášky tak, aby byly pro účastníky ještě užitečnější.

Příští seminář „Nebojte se rekonstrukce domu“ proběhne 7.6.2016 od 17:30 do 21:30 v Praze na adrese Desk Room, Prokopská 296/8, Praha 1. Cena za účast je 1600 Kč. Více informací na webu anebo rovnou investujte pár stovek do knihy „Rekonstrukce rodinného domu“. Obojí se vyplatí.

Více info: Stavařský blog na Facebooku nebo www.perlikprojekce.cz.

vlastní

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *