Bude stát moderní bydlení v Edinburghu na vodě?

Moderní, ekologické a … plovoucí? Hausbóty, které se tolik staly populární v Holandsku, a dotvářejí tu vlídnou kulisu nejednoho grachtu, mají zamířit i do konzervativní Velké Británie.

„Jednoduché, a přesto elegantní ekologické bydlení. Vizualizace hausbótové kolonie v Edinburghu.“ Zdroj: inhabitat.com
„Jednoduché, a přesto elegantní ekologické bydlení. Vizualizace hausbótové kolonie v Edinburghu.“ Zdroj: inhabitat.com

Nadšení Angličané, kterým nevadí trochu se houpající podlaha, před časem už pár hausbótů zřídili na Temži v Londýně, či v Glasgow. Letos poprvé se ale něco takového chystá v Edinburghu, a ve velkém.

V Anglii se prozatím hovořilo o hausbótech jako o domovech pro nemajetné, či sezónních – letních sídlech nadšenců. Právě dosavadní instalace dvoupatrových hausbótů v Glasgow či Liverpoolu, které sloužili spíše jako dělnické ubytovny, tuto pověst jen přiživovaly.

Do Edinburghu mají ale zamířit plovoucí domy v duchu luxusního bydlení. Pobřeží řeky Leith, která skotským městem protká, se má stát centrem nové plovoucí čtvrti.

Výstavby se ujala společnost SRT EcoBuild, která hodlá vytěžit maximum z alternativního přístupu k bydlení.

Pohodlné plovoucí rodinné domy (ve variantě jedna/dvě ložnice, případně jeden/dva propojené hausbóty) si nebudou odříkat luxusu, a zároveň budou vyrobeny z recyklovaných materiálů, a zásobovat elektřinou je budou střešní solární panely.

Součástí hausbótů, montovaných v univerzální velikosti 10×5 metrů je i vodosběrný systém, který bude využit při domácím provozu.

„Naším záměrem je vytvořit nízko-uhlíkové, energeticky efektivní bydlení,“ říká Tom King, ředitel SRT EcoBuild. „Od projektu jako celku si slibujeme revitalizaci příbřežní oblasti, tedy celkové oživení lidských aktivit v lokalitě, i vytvoření prostředí pro ekonomický růst dalšího zázemí.“

Cena jednoho obytného hausbótu by neměla přesáhnout 95 000 liber, což ve městě, kde dvouložnicový byt na suché zemi stojí 150 – 200 000 liber určitě není k zahození.

K samotnému projektu se dosud nevyjádřila městská rada Edinburghu, respektive její stavební odbor. Ožehavou otázkou je tu totiž zachování historického rázu lokality, ale všechna nařízení tohoto typu se ze zákona týkají jen budov, stojící na pevné zemi.

Inhabitat.com

Jeden myslel na “Bude stát moderní bydlení v Edinburghu na vodě?

  • 7. 9. 2022 (3.43)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat místních odborníku, zda by si nechali ve svém domě dát dřevěnou podlahu? Uvažujeme s ženou o podlaze od firmy http://www.au-mex.cz. Dostali jsme tip na firmu s tím, že jsou nejlepší. Díky moc za každou radu. Radka Havlová

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *