Naklíčená semínka jako dokonalá alternativa k běžné zelenině

Co si budeme povídat, bydlení v ekologicém domě většině z nás nestačí.

Chceme se i chovat více ekologicky, a tak požadujeme ekologické zacházení s námi jako konzumenty potravin a spotřebiteli běžného zboží, které rádi kupujeme bez obalu a vyprodukované ekologickým způsobem.

V případě zeleniny si můžeme z velké míry obstarat ekologickou, a dokonce ještě výživnější variantu zcela sami. Jak? V podobě klíčků, které si necháme naklíčit přímo u nás doma. Klíčky a výhonky jsou plné enzymů, jsou v nich koncentrovány vitamíny a minerály v mnohonásobně vyšších dávkách než v případě výsledné vypěstované zeleniny.

Je to prostě nový život plný zásob pro pozdější přežití celé rostliny. Navíc budete mít klíčky a výhonky vždy naprosto čerstvé – čerstvěji už to totiž nejde. K naklíčení navíc nepotřebujete ani gram chemie, jen obyčejnou vodu. Je to snadné, levné a také rychlé. Jak se tedy pustit do zdravého a ekologického nakličování?

Nakličování ve sklenici nebo v misce

Velká semínka jako třeba bambus, hrách, mungo, obilí nebo cizrna se nakličují nejsnadněji, protože potřebují jen sklenici či misku a trochu vody. Jde o velká semínka, proto je necháme z počátku 24 hodin zcela ponořená ve vodě, aby ji stihla nasát, a po cirka 12 hodinách ji vyměníme.

Takže například večer semínka propereme na sítu (není nezbytně nutné), pak je dáme do sklenice či misky a zalijeme vodou. Ráno slijeme vodu, vyměníme ji za čerstvou a večer ji znovu slijeme.

Cizrna nebo hrách, případně bambus

Cizrnu, bambus nebo hrách můžeme nechat v misce, protože tak budou mít i spodní kousky dostatečný přísun vzduchu ke klíčení. Ráno a pak zase večer opět propláchneme čistou vodou – touto dobou už na cizrně i na hrachu uvidíme první klíčky, a tak můžeme semínka začít konzumovat. Budou krásně měkká, přitom svěží a křupavá, zkrátka plná nového života.

Růst klíčky necháme až do dalšího rána, pak je přemístíme do lednice, kde se růst klíčků zpomalí, a postupně konzumujeme. Nejlepší je klíčky servírovat v syrovém stavu, lze je však i uvařit, čímž výsledné jídlo získá mnohem vyšší výživovou hodnotu.

Bambus se nechává klíčit stejným postupem, ale ve tmě, aby výhonky byly bílé a jemné. Klíčení bambusu trvá o něco déle, protože očekáváme dlouhé, alespoň pěticentimetrové výhonky. V lednici pak vydrží i deset dní, pokud jsou dobře zabalená a uložená tam, kam dáváme zeleninu.

Mungo a obilí

Menší semínka, zejména obilí, raději rozprostřeme na tácek nebo talíř, aby se vzduch dostal ke všem semínkům a aby v nich vlhkost nezačala kvasit. Rozprostřená semínka navlhčíme a překryjeme mokrou utěrkou. Ráno utěrku opatrně odklopíme a znovu namočíme – vlhkost utěrky by měla ke klíčení stačit.

Nesmíte ji však nechat oschnout ze spodní strany. Proto raději volte utěrku textilní než papírovou. Postupně uvidíte rostoucí klíčky, podle čehož poznáte, že jsou semínka připravena ke konzumaci, plná zdraví prospěšných enzymů a dalších nutričně důležitých látek.

Nakličování na vatě

Pokud vás přepadne chuť na řeřichu, vojtěšku nebo podobnou drobnou bylinku, dá se snadno pěstovat na talířku s vatou. Vata tu slouží jako zásobárna vody, která se však musí pravidelně doplňovat. Postup je velmi snadný, vatu dáme na tácek nebo talířek, prolijeme vodou a posypeme semínky.

Nesejeme příliš nahusto, aby se klíčkům dobře rostlo. Pokud jsou semínka vysetá příliš hustě, budou se svými klíčky vzájemně nadzvedávat, takže velká část z nich pak stejně zahyne suchem. Lépe uděláme, když budou mezi semínky výraznější mezírky.

Vlhkost vaty udržujeme nejlépe střičkou, ale jde to i doléváním ze skleničky. Semínka vyklíčí, do vaty pustí kořínky a nahoru vyženou výhonky. Ty si pak sestřiháme nůžkami nebo prostě uštípnete pomocí prstů. Nevýhodou je, že velká část rostliny zůstane ve vatě a bez užitku ji pak vyhodíme. Ovšem i tohle má své řešení.

rajčata
rajčata

Nakličování v nakličovacích miskách

Forma nakličování v nakličovacích miskách je tím nejsnadnějším způsobem, jak mít doma neustále čerstvé výhonky a klíčky, přitom se o ně muset starat jen minimálně. Stačí totiž jednou až dvakrát denně prolít vodou.

Nakličovací misky se staví do komínku a mají odtokové otvory, takže vodu napustíte pouze do horní misky, ale proteče všemi miskami až do spodní misky, která je určena jen ke stékání vody – tady semínka nejsou.

Velkým plusem nakličovacích misek je vroubkované dno, takže semínka jsou sice ve vlhku, ale neleží přímo na vodě. Přestože jsou misky stavěné do komínku, semínka mají dostatek větrání díky důmyslným větracím otvorům v jejich horní části. Horní miska je pak překrytá víkem, avšak i zde je zajištěno větrání.

V nakličovacích miskách zvládneme nechat naklíčit spoustu druhů semínek, včetně rokety, ředkvičky, řeřichy, vojtěšky či hořčice, ale i těch větších, mezi které patří třeba mungo či cizrna. Jakmile semínka, tedy jejich klíčky a výhonky, narostou do požadované velikosti, jen je přemístíme do lednice, kde vydrží cirka týden.

Ujídáme již během klíčení, nejlépe chutnají s pečivem nebo sušenými plackami ze lněných semínek. Vyjímat se však budou i na talíři s teplým obědem nebo večeří. Zeleninový salát s nimi přivedete k dokonalosti.

Jak na nákup semínek k nakličování?

Až budete vybírat semínka k nakličování, musíte sahat jedině po těch, která nejsou ošetřena proti chorobám. A jak to poznat? Ošetření proti chorobám je uvedeno na obalu semínek. Mořená semínka jsou většinou modrá nebo růžová a je na nich vidět, že jsou něčím nastříkaná. Originální semínka mají svou přirozenou žlutou, hnědou, okrovou nebo jinou přírodní barvu bez přídavků chemických barviv z postřiků.

S chemickým ošetřením se nejčastěji setkáme mrkve, petržele, některých druhů hrachu, cibule, tykví, okurků a další zeleniny. Ale nemusíte mít strach, sehnat chemicky neošetřená semínka je velmi snadné. Stačí pravidelně procházet akční leták Lidl nebo Kaufland leták – semínka tu bývají k mání pravidelně, zejména na jaře, kdy je čas výsadby. Lze je pořídit i do zásoby, jejich trvanlivost totiž dosahuje několika let.

Cizrnu, hrách nebo čočku pořídíte jako běžné luštěniny ke konzumaci. Přeberete je, abyste odstranili poškozené kousky. A můžete použít pro klíčení. Pokud necháte vyklíčit fazoli, vždy ji před konzumací vařte. Za syrova je totiž jedovatá – s výjimkou mungo fazole, která je ale ve skutečnosti odrůdou hrachu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *