Čaj, ideální nápoj do chladných měsíců
S přicházející zimou klesají venkovní teploty a není proto od věci se zahřát teplým čajem. Napilno díky tomu mají v Libchavách, kde firma Mediate vyrábí české čaje pod značkou Apotheke. Zhruba padesátka zaměstnanců má jako každý rok co dělat, aby byli zákazníci spokojeni.
I přesto si Dagmar Pinkasová z Mediate udělala pár minut, aby naší redakci ukázala jak vlastně čaj vzniká a také na toto téma pohovořila.
Je pravda, že se spousta bylinek dá natrhat ve volné přírodě v blízkosti bydliště, ale kdo nemá na takové koníčky čas nebo znalosti, může zvolit podstatně pohodlnější cestu a koupit si bylinkový čaj. Možnosti jsou v podstatě dvě – buď čaj sypaný, který se připravuje přes sítko nebo porcovaný, který je v nálevových sáčcích.
Sypaný čaj je luxusní, sáčkový praktický
Sypaný čaj má nádech něčeho extra a Dagmar Pinkasová, která v Apotheke objednává jednotlivé suroviny a sama také vymýšlí receptury, souhlasí. Osobně preferuje sypaný čaj v pohodlí domova, kdy si chce užít klid a čaj v sáčcích pije během dne v práci. Ostatně ani čaj, který člověk vyjme z krabičky Apotheke, není k zahození.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
„Nechceme jít cestou levných čajových směsí, které obsahují pouze, jablkové pokrutiny, ibišek, šípek a umělé aroma, které můžete najít v supermarketech,“ vysvětluje Dagmar Pinkasová a pokračuje: „Snažíme se dávat do směsí mnohem více složek, které čaj ochutí a mají i příznivé účinky.“ Proto se v těchto ovocných čajích vyskytuje i máta, lékořice, anýz nebo fenykl. „Prostě tak, aby ten čaj nebyl jen ovoněná voda,“ říká autorka receptur.
Zároveň je cílem, aby v čajích byly zachovány příznivé účinky na lidské zdraví, aby k sobě bylinky chuťově ladily a aby byl čaj celkově chutný. Vše lze samozřejmě ještě dosladit, v ideálním případě medem, ale až do vychladlého čaje s teplotou pod 40 °C. To aby se nezničily cenné látky. Samozřejmostí je, že u všech složek je garantovaná patřičná kvalita.
„Nejvyšší důraz klademe na kvalitu čajů pro děti – téměř všechny čaje Apotheke pro nejmladší jsou v biokvalitě. Nejde přitom jen o přínos samotného čaje, ale také o komplexní podmínky ekologického zemědělství,“ vysvětluje Pinkasová.
Obavy z lepidla? Zbytečné
Když už se čaj dělá, má každá bylinka jiný ideální čas louhování. Ve směsi je to složitější, ale obecně se doporučuje deset až patnáct minut. Není ale důvod k obavám, pokud sáček zůstane ve vodě déle.
„U většiny našich čajů používáme nálevové sáčky, které neobsahují lepidlo žádné, pouze v jednom typu sáčků se používá mikromnožství potravinářského lepidla na bázi škrobu, který je naprosto bezpečný a nezávadný,“ vysvětluje Pinkasová.
Zákazníci se mohou těšit na Vánoční čaj pro děti s Krtečkem nebo na dárkové krabičky. Ty vždy obsahují kromě dárku, kterým bude letos herbář s bylinkami, několik druh ů ovocných aromatizovaných čajů, ze kterých si každý může vybrat a vyzkoušet, jaká příchuť se stane oblíbenou. Hruška a rakytník, zázvor a med nebo snad pomeranč a guarana?