Šanghaj: centrum města musí dýchat

Ekonomický boom si žádá své a výrazně mění i tvář měst, které se stávají centry zahraničního obchodu a nervovými uzly korporací. V Šanghaji ale řekli “Dost!“, alespoň pokud jde o diktát poptávky po prostorových kapacitách kanceláří vedení podniků. Namísto dalšího vršení tuctů nových vícepodlažních budov na omezený prostor se rozhodli rozvolnit srdce města, kde sídlí nejvíce firem, a dopřát lidem více zeleně.

Prostor, zeleň, přirozené světlo a vzdušnost lidé ocení vždycky. Zdroj:designboom.com
Prostor, zeleň, přirozené světlo a vzdušnost lidé ocení vždycky. Zdroj:designboom.com

Pochopitelně, že centrum „Sunny World“ na Hongqiao Vantone zůstane zasvěceno mezinárodnímu obchodu a podnikání, ale architekti z Foster + Partners dodají vytvořením nového masterplanu oblasti místu potřebný lesk, aby se nestalo jen shlukem úřednických budov.

A právě „lesk“ a „prosluněnost“ celého místa, spolu se spoustou zeleně, se staly hlavními náměty pro novou organizaci šanghajského prostoru.

Plocha 170 000 metrů čtverečních se má změnit na moderní multifunkční park, který se potáhne jako zelený pás od hlavní vlakové stanice Shanghai Hongqiao, až do středu korporátních budov.

Cílem, který si architekti a plánovači vytknuli, bylo vytvořit udržitelný plán pro oblast, která by se svým specifickým zaměřením jinak zcela odřezala od „normálních“ lidí. Fosters+Partners chtějí vytvořit mix obchodů komunitních center, vyhlídek a teras, restaurací, situovaných kolem centrálního čtyř-hektarového parku.

Realizace masterplanu, který je nebývalý přístupem velkoplošného prosvětlení a ozelenění centra, je již v chodu. Prvním krokem je přesunutí veškerých parkovacích míst do podzemí.

„Usilujeme o vytvoření destinace otevřené světu a současně vyhledávané místní veřejností,“ říká Grant Brooker, architekt odpovědný za vytvořený plánu, „Zeleň a slunce dodá „čistotu“ celému prostoru a bude přínosem pro celý budoucí růst Šanghaje. I centrum města musí dýchat, aby mohlo žít.“

fosterandpartners.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *